گزارش پایگاه تابستانی 1401

آنچه در پایگاه تابستان ۱۴۰۱ گذشت، سرمایه گذاری روی ارتباط‌گیری مربی‌ها و بچه‌ها و هم‌چنین هر کدام از بچه‌ها با یکدیگر بود.

از موارد اصلی و ضروری برای ما، رفع چالش های مربوط به شناخت بچه ها بود. این شناخت به شدت باعث نزدیک شدن بچه ها و خاله به هم می شد. در این مدت بیشتر سعی کردیم بچه های عزیزمان را بشناسیم، با روحیات، علایق، بازی و فعالیت های مورد علاقه شان آشنا شویم.

همین مسئله خیلی از مشکلات مثل وابستگی را هم تحت تاثیر قرار می دهد چون اتفاقا یکی از اصلی ترین مسائلی که ما در پایگاه با آن روبرو بودیم، موضوع وابستگی بعضی از بچه ها به خانواده و خصوصا مادر بود. در این خصوص هم سعی کردیم با ارتباط گرفتن با بچه ها و تشکیل گروه های دوستان در مدرسه و نزدیک شده بچه ها به هم، مسئله‌ی وابستگی را پشت سر بگذاریم.

اردو ها

در اردوهایی که برگزار شد، پارک فدائیان را انتخاب کردیم چند جنبه را در این انتخاب نهاد کردیم؛ یکی نزدیک بودن پارک و راحتی مسیر برای بچه ها در ابتدای کلاس ها و مطلوب بودن شرایط برای مادرانی که کودک شان نیاز به همراهی او را داشت و در اردوها کنار ما بودند و دیگر اینکه تمرکز ما در اردوها و کل پایگاه تابستانی، بر روی خوش گذشتن، لذت بردن بچه ها و راحتی آن ها بود.

ابزار محور پیش نرفتیم و فعالیت‌های محدودی در اردوها در نظر گرفتیم و بیشتر از فضای طبیعت و بازی های هیجانی و زمین بازی و گشت و گذار در پارک بهره بردیم.

فعالیت ها

فعالیت های تابستان با اینکه تمرکز روی ارتباط گرفتن ها و لذت بردن بچه ها بود، در مجموع فعالیت های دست ورزی، آشپزی، آشپزی خیالی،  کاردستی و ساخت و ساز و آب بازی را در نظر گرفتیم.  خمیر کاغذ و کاغذ رنگی، شن، رنگ بازی، پاستل و پارچه از ابزارهای شاخصی بود که در پایگاه تابستانی مورد استفاده قرار گرفت. ضمن اینکه در خلال فعالیت ها یا در پایان روز، برنامه قصه خوانی را برای بچه ها اجرا کردیم با آنها در دنیای قصه ها سفر کردیم .

در آخر

از همراهی و همدلی مادران و خانواده های عزیز سپاسگزاریم که در طول این مدت، بچه ها و مربی ها را همراهی کردند.  امیدواریم که از این پس نیز همچون روزهای گذشته، در کنار شما و همراهی تان و در کنار فرزندان عزیزمان روزهای خوشی را سپری کنیم.

برای دیدن عکس های فعالیت ها می توانید به آلبوم تصویری 4 ساله ها مراجعه کنید.

گزارش تابستان 1400

کلاس های حسینیه کودک شهید چمران در تابستان 1400، از 15 تیرماه تا 15 شهریور ماه برگزار شد.

در تابستان، کلاس های برای رده سنی 4 و 5 سال اختصاص داشت.

2 روز در هفته، به صورت حضوری و در پارک فداییان اسلام  برنامه ها اجرا شد.

برنامه ی روزانه ی بچه ها با بازی های حرکتی، هیجانی و دویدنی شروع می شد. بعد از آن بستر فعالیت های دست ورزی یا نقاشی و رنگ بازی و یا ساخت و ساز برای بچه ها فراهم می شد و کودکان 4 و 5 سال مشغول فعالیت ها می شدند.

بازی های دست ورزی شامل خمیر بازی، آرد بازی و … بود. ساخت و ساز و کاردستی با ابزار خامی که در اختیار بچه ها قرار داده می شد، انجام می گرفت و هیچ گونه الگو و آموزشی برای بچه ها نداشتیم.

یکی دیگر از برنامه های ثابت حسینیه کودک، کشف و جستجو در پارک بود. همراه بچه ها در پارک می گشتیم و در مورد موضوعات مختلف صحبت می کردیم. پارک بستر مناسبی برای کسب تجربه های جدید بچه هاست.

فعالیت دیگر، قصه گویی و نمایش بود.

در ایام محرم، فعالیت های مناسبتی مانند درست کردن پرچم و سربند جز برنامه های تابستانی انجام شد و همراه بچه ها یک هیئت بزرگ در پارک برپا کردیم.

یکی از فعالیت هایی که به شدت از سوی بچه ها مورد استقبال قرار گرفت گنج یابی بود. بازی گنج یابی به این صورت است که مربیان قبل از بچه ها، ابزار های فعالیت را در مکان های مختلفی پنهان می کردند و بچه ها باید با استفاده از بازی ها و سرنخ هایی که مربیان به آن ها می دادند، ابزار را پیدا می کردند.

کارگاه های تربیتی آفلاین هم برای مادران برگزار شد و جسات فردی حضوری هم یکبار برای هر خانواده با حضور مربی و معاون آموزشی انجام شد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید، آلبوم تصویری تابستان 1400 حسینیه کودک شهید چمران را ببینید.