اهداف یک مدرسه

مدرسه یک ساختار فرهنگی است که باید زیر ساخت های آن، در مرحله ی اول، با نگاه فرهنگی طراحی شود.

از معماری فضای آموزشی گرفته تا ساختار اداری تشکیلاتی. حتی مدل اقتصادی آن نیز باید با رویکردی فرهنگی طراحی شود. در غیر این صورت تبدیل به یک فضای کارمندی، بنگاه اقتصادی، آموزشگاه کنکور و … می شود که هیچ کدام اهداف متعالی مجموعه ی تربیتی را برآورده نمی سازند.

آن چه در جامعه باید به عنوان فرهنگ نهادینه شود، در مدرسه نیز در سطح کوچک تری باید نهادینه شود.

ادبستان دخترانه حمزه دوران، با این هدف، فعالیت خود را از سال تحصیلی ۹۶-۹۷ آغاز کرد.

فرزند مودب

بچه ها در ادبستان، به مسجد می روند. مفاهیم قرآن را در قالب قصه می آموزند. غذاهای ساده و سالم مانند شلغم، هویج، سوپ و آش جزو برنامه ی غذایی ادبستان محسوب می شود.
مربیان بچه ها سه سال همراه آنها هستند. باهم غذا می خورند. باهم بازی و فعالیت انجام می دهند، باهم نماز می خواهند و به عنوان یک الگو، در بیشتر لحظات، پیش روی بچه ها حضور دارند..

فرزند ماهر

پروژه های عملی می تواند به بچه ها یاددهد که چگونه ریاضی، علوم، دینی و … را در زندگی خود به کاربندند.
آشپزی، خیاطی، هنر و نویسندگی برای تقویت مهارت های بچه ها و استفاده ی عملی از دروس شان طراحی شده است.
مثلا دخترها خودشان ترشی، مربا و برخی غذا ها را درست می کنند. خودشان کتاب می نویسند. گل دوزی می کنند و جا مدادی می دوزند.

فرزند متفکر
بچه ها تمامی علوم را در بستر زندگی واقعی و به صورت ترکیبی آموزش می بینند. در قالب بازی، مساله های واقعی، پروژه ها و اردوها با مفاهیم ریاضی، علوم و حتی فارسی آشنا می شوند.
بچه ها در کلاس اول خودشان حروف را کشف می کنند. برای تقویت خواندن ساعت های زیادی کتابخوانی دارند. با گشت و گذار در طبیعت با مباحث علوم آشنا می شوند و ریاضی را با ابزار های مختلف مثل نمک رنگی، خمیر و … یاد می گیرند.
کتاب درسی بیشتر به عنوان منبعی برای تمرین، تثبیت و ارزیابی آموخته ها به کار می رود.

فرزند  جستجوگر
اردوها بخش مهمی از برنامه ی آموزشی و پرورشی ادبستان محسوب می شود.  چرا که کودک را جستجو گر بار می آورد. او می تواند در طبیعت، پارک ها، و مشاغل مختلف کشف و تجربه کند.
باشگاه های ورزشی، استخر، پارک های جنگلی، مشاغل مختلف، مکان های ملی و مذهبی و اردو های خانگی از جمله مکان هایی که به عنوان اردو برای بچه ها در نظر گرفته شده است.

فرزند متعادل

یکی از مهم ترین اهداف ادبستان، خصوصیات فردی و تقویت آن برای رسیدن به یک کودک خودباور است. خصوصیاتی چون خود انگیختگی، انعطاف پذیری، تجربه پذیری، مسئولیت پذیری، نظم و حیا از جمله خصوصیاتی است که در هفت سال دوم به آن توجه ویژه ای می شود.

دادن مسئولیت های مختلف به دانش آموزان، از جمله وظیفه مرتب و تمیز کردن میز و کلاس، شستن ظرف های غذا، تهیه برخی وعده های غذایی ادبستان، طراحی پروژه های خیاطی و هنر، توجه ویژه به کودک و در نظر گرفتن تفاوت های فردی، مشارکت کودک در برنامه ریزی ها، از جمله برنامه هایی است که برای تقویت این خصوصیات فردی در ادبستان انجام می شود.