انیمیشن؛ تهدیدی که می‌تواند به فرصت تبدیل شود!

همان‌طور که مهم است کودکان ما چه می‌خورند و چگونه می‌خورند، مهم است چه نگاه می‌کنند و چگونه نگاه می‌کنند!

انیمیشن‌ها، دیدنی‌هایِ جذاب این روزها برای کودکان و نوجوانان هستند؛ البته که اگر انیمیشن‌هایِ خوب درست و به اندازه مصرف شوند می‌توانند رشد فکری به دنبال داشته باشند اما تنوع آنها با محتوای نه چندان مناسب یا استفاده بیش از حد آن، می‌تواند سلامت فکری را تهدید کند؛ ما 5 راهکار برای تبدیل این تهدید به فرصت داریم:

خانواده بزرگ شهید چمران انیمیشن؛ تهدیدی که می‌تواند به فرصت تبدیل شود!

حالا چی کار می تونیم انجام بدیم؟

1) ارزش‌های خانوادگی خود را مشخص کنید. کودکانی که پایبندی به هویت مستقل خانواده خود را یاد می‌گیرند راحت‌تر می‌پذیرند چه چیزهایی را می‌توانند ببینند و چه چیزهایی را نباید ببینند.

2) درباره زمان و نحوه دیدن انیمیشن‌ها با کودک خود صحبت کنید و به برنامه مشخصی برسید. کودکان به برنامه‌های مطابق میلشان بهتر عمل می‌کنند.

3) گفتگو همیشه بهترین راهکار است. قبل و بعد دیدن انیمیشن‌ها متناسب با سن کودک درباره آنها صحبت کنید. وقتی با افکار کودک و برداشت او از انیمیشن‌ها آشنا می‌شوید می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

4) با یکدیگر انیمیشن ببینید. کودکان عاشق قهرمان‌ها هستند. می‌توانید قهرمان‌های کودکی خود را به آنها معرفی کنید و سری به دنیای انیمیشن‌های نوستالوژیک بزنید.

5) بستری فراهم کنید تا فعالیت‌هایی که دوست دارند انجام دهند و با دیدن دستاوردهای آن احساس ارزشمندی کنند. وقتی کودکان چیزهایی دارند که به آن افتخار کنند راحت‌تر با محدودیت‌ها کنار می‌آیند.

همین حالا به دنبال یافتن جایگزین‌های مناسب مطابق علایق کودک خود باشید؛ فعالیت‌هایی مانند باغبانی، کار با چوب، ساخت و ساز، کاردستی و… همیشه جذاب هستند!
حتما شما به عنوان والد راهکارهای بهتری را برای کاهش آسیب‌های انیمیشن‌ به کودکان و نوجوانان تجربه کردید، خوشحال می‌شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید  9 کلید طلایی برای کاهش سختی و تیزی اجبار در دینداری