وابستگی

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

سلام وقتتون بخیر. دختر دو سال و ده ماهه ای دارم که یک سال هست با برادرش در اتاق می خوابند. جدیدا همش بهونه می گیره پیش شما بخوابم. موقع خواب من پیششون میمونم و با هم قرآن می خونیم و میمونم تا بخوابن. اما دخترم چندین بار میاد. چیکار کنم؟

توصیف مسئله

دختر دو سال و ده ماهه تان یکسال است جدا خوابیده و جدیدا می خواهد که پیش والدین اش بخوابد؛ شما به دنبال راهکار هستید.

ریشه

 1. یکی از بحران های کودکان زیر هفت سال جدا کردن محل خواب است که اگر در زمان مناسب نباشد باعث بروز مشکلاتی می شود.
 2.  بچه ها تا ۲ سالگی اضطراب جدایی دارند و متوجه این مسئله نیستند، به همین علت بهترین سن جدا کردن جای خواب آن ها بعد از از پوشک گرفتن و ۳ سال و نیمگی به بعد می باشد.
 3. ممکن است کودک در نبود شما احساس عدم امنیت بکند و نتواند احساساتش را به درستی برای شما بیان کند.
 4. گاهی اوقات کودک اضطراب درونش را پنهان میکند و به گونه های مختلف به شما نشان میدهد.
 5.  ممکن است کودک از حضور و آغوش مادر سیراب نشده باشد و نیاز داشته باشد تا هنوز در کنار شما بخوابد.

راهکارها

 1. ابتدا بهتر است آرامش تان را حفظ کنید و نگران نباشید. این مشکلات کودکان گذرا و قابل حل است. نگذارید نگرانی شما به کودکتان منتقل شود.
 2. بهتر است شرایطی را فراهم کنید که کودک حتما پیش شما بخوابد و او را تنها نگذارید. می توانید مدتی همه با هم در پذیرایی بخوابید تا کودک مطمئن شود شما کنار او هستید.
 3. بازی های دست ورزی را در لیست بازی هایتان قرار بدهید. خمیر بازی، رنگ بازی، گل بازی، درست کردن خمیر با آرد بازی های دست ورزی است که برای کودک شما مناسب است.
  برای شناخت بیشتر بازی های دست ورزی می توانید از کتاب الکترونیکی دست ورزی در سایت چمرانی ها استفاده کنید.
  https://chamraniha.com/product/craftsmanship/
 4. وابستگی یکی از نیازهای اساسی کودکان است و تا زمانی که این نیاز به طور کامل برطرف نشود، فرد وابسته باقی می ماند. سعی کنید در زمان های که نیاز دارد شما کنارش باشید و آن زمان کارهایتان را کنار بگذارید و کنار کودکتان باشید.
 5. بعد از مدتی که کودک از حضور شما مطمئن شد، اتاق خوابشان را تزئین کنید یا تغییراتی در آن ایجاد کنید که برای کودک جذاب باشد.
 6. روزانه برای محبت کردن به کودکتان برنامه داشته باشید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید.
 7. برای بازی با او در روز حتی به مدت نیم ساعت زمان بگذارید و بازی های هیجانی و حرکتی و… به همراه هم انجام دهید و سعی کنید تمام آن زمان را به او اختصاص دهید تا مطمئن شود که او را دوست می دارید.
بخوانید  سوال 518