وابستگی

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

دخترم سه سال ونیمه هستش و به شدت وابسته به خودمه با بچه های همسن خودش که میخواد بازی کنه خودم باید کنارش باشم موقع کارتون دیدن وکلا هرکاری باید خودم پیشش باشم واین خیلی برام سخته
لطفا راهنمایی بفرمایین.

توصیف مسئله

برای کم‌کردن وابستگی دختر ۳ سال و نیمه چه کاری باید انجام داد؟

ریشه

 1. یکی از حوزه‌هایی که کودکان زیر ۷ سال درگیر آن هستند وابستگی است. وابستگی در کودکان زیر ۷ سال تا حدودی طبیعی است.
 2. گاهی وقت‌ها والدین رفتارهایی دارند که وابستگی کودک را بیشتر می کند، مثلاً والدین علاقه‌مند هستند که کارهای شخصی کودکشان را خودشان انجام بدهند.
 3.  عموما کودکان در کنار والدین شان احساس امنیت می‌کنند و نیازمند حضور آن ها در شرایط مختلف هستند.
 4. کودکان زیر ۷ سال به توجه و محبت بی اندازه نیاز دارند، گاهی والدین به میزان لازم توجه و محبت ندارند و زمان هایی که حضور دارند، تمام وقت در اختیار نیستند.
 5.  گاهی بعضی از مادران خیلی زود جای خواب فرزند خود را جدا میکنند و یا از شیر می گیرند و چون این مسائل بخش مهم زندگی بچه ها می باشد، ممکن است در درصد وابستگی آن ها اثر بگذارد.

راهکارها

 1. بهتر است نگران نباشید. این دوران گذراست و با افزایش سن کودک این موضوع کمرنگ تر خواهد شد.
 2. سعی کنید تا جایی که از شما نخواسته از کنارش دور نشوید. وقتی می خواهید کاری انجام بدهید که نیاز به دور شدن دارد، حتما به کودکتان اطلاع بدهید تا نگران نشود.
 3. اجازه بدهید کودک کارهای شخصی اش را خودش انجام بدهد. خودش غذا بخورد، لباسش را انتخاب کند. این کارها کم کم وابستگی اش را کم می کند و استقلالش بیشتر می شود.
  کارگاه استقلال به شما در این زمینه کمک می کند.
  https://chamraniha.com/product/esteghlalworkshop/
 4. روزانه با دخترتان بازی کنید، خاله بازی و فعالیت های دست ورزی و…
  بازی های هیجانی نیز به کودک کمک می کند هیجاناتش را تخلیه کند و در طول زمان ریسک پذیری بیشتری داشته باشد. بازی ها هیجانی علاوه بر این ویژگی ها، احساس خوشحالی و نشاط را افزایش می دهد.
  می توانید برای شناخت بهتر این بازی ها از کتاب الکترونیکی هیجان بی دردسر در طبقه پنجم ساختمان ما استفاده کنید.
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/
 5. سعی کنید محبت و توجه تان را به فرزندتان بیشتر کنید، روزانه او را در آغوش بگیرید و ببوسید و شب ها قبل از خواب برای او قصه بگویید و به او بگویید چقدر دوستش دارید
 6. با خانواده‌هایی که فرزند همسن دارند قرار بگذارید و به صورت هفتگی به منزل یکدیگر یا پارک بروید. حضور در کنار همسالان بسیاری از مسائل بچه‌ها از جمله وابستگی را به مرور حل می‌کند.
 7. از همسرتان کمک بگیرید؛ همسرتان به صورت روزانه مدتی را با دخترتان بازی کند، با هم به خرید یا پارک بروند و خوش بگذرانند.
بخوانید  دوست نداره بره مهد یا کلاس بازی کنه، همش می خواد پویا ببینه