خواهر و برادر

نام مشاور : سرکار خانم صادقی

پرسش

پسر۳ساله ۷ماهه دارم خیلی وابسته خواهربزرگترش ۷ساله هست مثلا دوست داره واسه غذا خوردن کنارش بشینه تو اتاقش بخوابه که من تختشون جدا گذاشتم .بنظرشما این وابستگی طبیعیه؟

توصیف مسئله

میخواهید بدانید وابستگی پسر ۳ساله تان به خواهر بزرگترش طبیعی ست یا خیر.

ریشه

 1. خواهر برادرها بخش زیادی از زندگی خود را با یکدیگر می‌گذرانند پس محبت، علاقه و وابستگی نیز یک امر طبیعی برای آنان است.
 2.  سن فرزند شما کم است و احتمالا به تازگی او را از پوشک گرفته باشید و جای خواب را هم حدا کرده اید. ممکن است جدا کردن جای خواب و جدا کردن زود از مادر باعث شده باشد که فرزند شما برای دریافت حس امنیت و آرامش به خواهرش رو اورد.
 3. محبت های زیاد و توجه کردن خواهر و برادر بزرگتر موجب میشود کودک سمت آنها برود که هوایش را دارند و برایش زمان میگذراند.
 4.  زبان اول کودک بازی ست معمولا کودکان به کسانی که وقت زیادی برایش میگذارند و با انها باری میکنند توجه بیشتری نشان داده و به آنها علاقه مند میشود.
 5.  ممکن است مادر شاغل باشد و زمان هایی نباشد طبیعی است که خواهر و برادر بیشتر در کنار هم باشند و وابسته شوند.

راهکارها

 1. بگذارید همین روند بین خواهر وبرادر ادامه یابد؛ بچه هایتان را نسبت به هر قضیه ای نه حساس کنید و نه آگاه، محبت داشتن خواهرو برادر به همدیگر و وابستگی آنها طبیعی ست.
 2. در طول روز به فرزندتان محبت بیشتری بکنید و او را در آغوش بگیرید و ببوسید.
 3. خواب است زمان هایی را فراهم کنید و خانوادگی بازی و فعالیت دسته جمعی انجام دهید مثلا: جنگ توپی، وسطی، آشپزی، کاردستی این کار به بهتر شدن ارتباط میان اعضای خانواده و نزدیکی آنها به همدیگر کمک می کند.
 4. زمان هایی را هم به صورت جدا یعنی پدر و فرزندی یا مادرو فرزندی برای فرزندانتان اختصاص دهید مثلا باهم دیگر به خرید و گردش بروید.
 5. یادتان باشد نگاه مقایسه ای بین فرزندانتان نداشته باشید اینکه برایتان سوال باشد که فرزند اولتان در کودکی وابسته نبوده اما چرا فرزند دومتان وابسته است.
 6. خواندن کتاب خواهر برادر های سازگار میتواند در روند ارتباط بین فرزندانتان به شما کمک کند.
 7. با فرزند کوچکترتان بازی کنید و برایش وقت بیشتری بگذارید.
 8. اگر خواست کنار خواهرش بخوابد به او اجازه دهید روی زمین رختخواب پهن کنید تا کنار هم دیگر بخوابند. میتوانید شب هایی را دسته جمعی در حال بخوابید. تا پسرتان حس امنیت بیشتری داشته باشد.
بخوانید  گریه می کنه که نمی دونم چی بازی کنم