وابستگی

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

دختر سه ساله من وقتی مضطرب می شه و وقتی میخواد بخوابه فقط با پستونک آروم میشه. کی و چطور ازش بگیرم؟

توصیف مسئله

برای از پستونک گرفتن دختر سه ساله تان به دنبال راهکار هستید.

ریشه

 1. گاهی اوقات بچه های زیر هفت سال وابستگی زیادی به پستونک یا شیشه شیر و… پیدا می کنند. این مسئله در کودکان زیر هفت سال گذرا و قابل حل است.
 2. گاهی بعضی عوامل باعث بروز اضطراب کودک می شود و کودک بخاطر اضطراب به هرچیزی که او را آرام کند، مثل پستونک روی می آورد.
 3. گاهی اوقات اصرار والدین برای گرفتن پستونک یا شیشه شیر باعث وابستگی بیشتر کودک به این وسایل می شود.
 4.  ممکن است کودک به داشتن پستونک در دهان عادت کرده باشد.
 5.  گاهی اوقات وقتی کودک زودتر از موعد از شیر گرفته می شود، دچار اضطراب شده و برای ترک پستونک مقاومت می کند.

راهکارها

 1. بهتر است ابتدا آرامش تان را حفظ کنید، چون این یک مسئله گذراست و با صبوری شما ان شالله زود حل می شود.
 2. خوب است ریشه اضطراب فرزندتان را پیدا کنید و آن را حل کنید، اگر اضطراب کودک تان حل شود، راحت تر با نبود پستونک کنار می آید.
 3. اصولا برای حذف یک مورد باید یک جایگزین مناسب برای آن قرار بدهید، مثلا گاهی وقت ها به جای پستونک میوه موردعلاقه یا خوراکی موردعلاقه اش را به او بدهید و سعی کنید حواسش را از نبود پستونک پرت کنید.
 4. سعی کنید در مورد درآوردن پستونک حساسیت نشان ندهید، تا کودک تان برعکس دست به لجبازی نزند. بگذارید کودک کم کم با از بین رفتن اضطراب درونی خود به این آگاهی برسد که میتواند وارد مرحله بعدی شود.
 5. بهترین زمان برای گرفتن پستونک زمانی است که کودک، وابستگی به آن نداشته باشد و اضطراب او حل شده باشد، یعنی زمانی که کودک از نبود پستونک اذیت نشود.
 6. سعی کنید با دخترتان بیشتر بازی کنید. بازی کردن می تواند بستر مناسبی برای ترک پستونک باشد. بازی های هیجانی مثل: آب بازی، دویدن، پریدن، بازی با بالش و…، بازی های دست ورزی مثل گل بازی، خمیر بازی، آرد بازی و… و بازی های خیالی مثل:آشپزی خیالی، سفر خیالی و… مناسب ترین بازی ها برای کودک شماست.
 7. بهتر است ابراز علاقه تان را نسبت به کودکتان بیشتر کنید و روزانه برای آن برنامه داشته باشید. بغل کردن، بوسیدن و ابراز علاقه کلامی تاثیر بسیار زیادی روی ارتباط شما و کودکتان دارد و اضطراب کودک تان را کاهش داده و وابستگی کودکتان را به پستونک کم میکند.
 8. صبر و بردباری و محبت زیاد شما نسبت به کودکتان باعث می شود که کودک احساس بهتری داشته باشد و راحت تر بتواند پستونک را رها کند.
بخوانید  سوال 331