وابستگی

نام مشاور : سرکار خانم یعقوبی

پرسش

من دو تا پسر دارم اولی ۵ سال ونیم و دومی ۲۰ ماهه پسر دوم رو ۱۷ ماهگی از شیر گرفتم
اما از اون به بعد عادت داره هر گاه میاد بغلم دستش رو ببره توی پیراهنم
آیا طبیعی است؛ و باید چیکار کنم؟

توصیف مسئله

آیا رفتار پسر بچه ی ۲۰ ماهه ای که در ۱۷ ماهگی از شیر گرفته شده و الان وقتی به آغوش مادرش می رود دستش را در پیراهن مادر می کند، طبیعی است؟ اگر طبیعی نیست چه باید کرد؟

ریشه

 1. ودک از طریق شیر خوردن و تماس بدنی، بیشتر به دنبال تامین نیازهای عاطفی و روحی خود است.
 2.  کودکان تا حدود سه سالگی وابستگی خیلی شدیدی به مادر خود دارند. این به جهت آن است که هنوز رشد اجتماعی در آن ها صورت نگرفته است.
 3. بچه هایی که در مرحله از شیر گرفتن یا دوره ی پس از آن هستند، نیاز بیشتری به آغوش گرفته شدن و بوسیده شدن دارند.
 4. . چنانچه نیازهای عاطفی کودک، نیاز به نوازش شدن و ارتباط لمسی درست برآورده شده نباشد، کودک تلاش می کند این نیاز ها را به شکل های دیگری برآورده کند.

راهکارها

 1. در وهله ی اول به این توجه فرمایید که این رفتار فرزند شما کامل طبیعی و عادی می باشد.
  این رفتار ها در این سنین شایع است و اگر والدین و اطرافیان حساسیتشان را کم کنند به مرور و پس از طی دوره اش از بین میرود، در غیر اینصورت ماندگار تر و طولانی تر خواهد شد.
 2. حتما برنامه آب بازی روزانه داشته باشید. هر روز به یک شکل با او آب بازی کنید. می تواند از کتاب الکترونیکی « قصه های آبی » در لینک زیر استفاده کنید.

  https://chamraniha.com/product/water-play-e-book/

 3. هنگام خواب، او را در کنار خود بخوابانید. اصلا به فکر جدا کردن مکان خواب او نباشید و در هنگام خواب او را نوازش کنید.
 4. پسرتان را زیاد در آغوش بگیرید، ببوسید و به او اجازه دهید با آرامش و به مرور از شما جدا شود. حتی می‌توانید یادآوری هایی را در گوشی تنظیم کنید که در آغوش گرفتن کودک یادتان نرود.
 5. بازی های بسیار آزاد و بی قانون را در برنامه ی روزانه کودک قرار دهید. خصوصا دست ورزی هایی مثل پرتاب خمیر، پرتاب گل، آرد بازی، رنگ باری در حمام و با تمام وجود و…
 6. بازی های دونفره ی پدر و پسری و گردش در طبیعت خیلی به تخلیه ی هیجانی پسرشما کمک می کند.
 7. زمانی که پسرتان این کار را می کند، اصلا منع مستقیم یا تذکر یا هرگونه واکنشی نداشته باشید. به جای مقابله او را به خود بچسبانید و با محبت تمام و کمال او را در آغوش بگیرید. اجازه دهید تا جایی که دوست دارد در آغوشتان بماند.