وابستگی

نام مشاور : محدثه میرزا جعفر

پرسش

دختر ۵ساله ای دارم که برای خوابیدن در اتاق خودش بدون من مشکل دارد. با این که خواهر۲ساله او هم در همان اتاق میخوابد ولی همیشه در طول شب بیدار می شود و در صورت نبودنم به دنبالم در خانه میگردد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

توصیف مسئله

دختر بزرگتر شما شب ها موقع خواب به دنبال شما میگردد. در صورتی که خواهر دو ساله اش بدون مشکل می‌خوابد.

ریشه

 1. سه مساله مهم در زندگی کودکان زیر هفت سال هست که نیازمند برنامه ویژه و زمان گذاشتن والدین است. از شیر گرفتن ، از پوشک گرفتن و جدا کردن محل خواب کودک. زمان هر کدام از این‌ها باید با فاصله و با آمادگی کودک باشد.
 2. از آنجا که جداکردن محل خواب کودک در 4 سالگی او توصیه میشود و نه زودتر؛ مساله ای که مطرح کرده اید به نحوه جداسازی محل خواب دخترتان بستگی دارد.
 3. وقتی که دختر دومتان به دنیا آمده، فرزند اولتان 3 سال داشته بنابراین ممکن است تحت تاثیر بحران فرزند دوم، ایشان در این مسئله دچار مشکل شده باشند.
 4.  مقایسه کردن بچه ها با هم به خودی خود کار درستی نیست. چرا که هر بچه شرایط ویژه خود را دارد. و این مقایسه روی رفتار شما تاثیرگذار است و کودک هم متوجه آن می‌شود.
 5.  نیاز دختر اولتان به شما هنوز به درستی رفع نشده است برای همین همچنان وابسته است.

راهکارها

 1. ابتدا سعی کنید حساسیت خود را به این رفتار او به هیچ وجه بروز ندهید.
 2. خیلی خوب است اگر مدتی را همه پیش هم بخوابید تا این مساله برای دخترتان عادی تر شود.
 3. به او ابراز محبت کنید و بگویید که چه قدر دوستش دارید.
 4. پس از مدتی که احساس کردید شرایط عادی تر شده میتوانید با کمک دخترتان برای اتاق خوابش طرح های هیجان انگیزی بریزید مثلا با هم پارچه بخرید و با مشارکت او رو تشکی جدیدی برایش بدوزید یا وسایل تزیینی برای اتاقش با هم درست کنید یا هر کار خلاقانه ای که فکر میکنید به بهتر شدن شرایط کمک کند.
 5. حتما موقع خواب برایش قصه بگوییدو کتاب بخوانید یا هر کار دیگری که به آرامشش کمک میکند.
 6. برای دختر اولتان جداگانه وقت بگذارید تا نیاز به دیده شدن و توجه در او رفع شود. حتما روزانه با هم بازی کنید. بازی های هیجانی و دست ورزی و نقاشی و … .
 7. فرزندتانتان را نه با هم و نه با کسی دیگر مقایسه نکنید، هر بچه ویژگی‌های خاص خودش را دارد. دخترتان متوجه این مقایسه خواهد شد و روند رشدش با مشکل روبه رو می‌شود.
بخوانید  ترس از تاریکی