همسالان

نام مشاور : سرکار خانم زهرا مرزانی

پرسش

یک خواهر زاده دارم که پنج سال و نیمشه، که پیش دبستانی میره و در مدرسه تکلیف دفتر شطرنجی شو انجام نمیده، و بچه های مدرسه باهاش دوست نمیشن، چند روز پیش از یکی از هم کلاسیاش وسیله می خواسته بهش نداده و فاطمه ما ، مداد رو خواسته بکنه تو چشم هم کلاسیش که برای تنبیه میز آخر نشوندنش و دیروز دفتر یکی از هم کلاسی شو پاره کرده و معلم شون گفته یه دفتر بخره و ببره برای دوستش ، و به خاطر این کاراش مدیر و نماینده کلاسا میگن بچه ها با فاطمه ما بازی نکنن. و فاطمه هی تلاش می کنه دوست بشه و هیچ کس دوست نمیشه و عکس العمل های نادرست از خودش نشون میده .البته مدرسه فاطمه کمی هم پر حاشیه ست و یک معلم و مدیر کارنابلد داره .الان هم گفتن که باید فاطمه رو ببریم آموزش و پرورش منطقه ، بچه پنج ساله دچار استرس شده، و کلا یه برچسب بد به فاطمه زده تو مدرسه ، می دونم که سرتون شلوغه، ولی اگر لطف کنین اورژانسی این مسئله ما رو جواب بدید یک دنیا ممنون، چون مسئله بحرانی شده. با تشکر فراوان

توصیف مسئله

دختر 5سال و نیمه ای که در پیش دبستانی تکلیف انجام نمی‌دهد و در ارتباط با همکلاسی هایش به مشکل جدی خورده است.

ریشه

 1. سن زیر 7سال، برای تکلیف‌محوری نیست. بچه ها در این سن باید آزادانه بازی کنند و در قید و بند چیزی نباشند. بنابراین نباید این مسائل ملاک محبوبیت یک بچه قرار بگیرد.
 2.  مسئله مهم دوم، تلاش فاطمه برای دوست یابی و ارتباط با دیگران است. او هر دفعه با روش خود سعی دارد با دیگران ارتباط برقرار کند اما راهش را بلد نیست و آسیب می‌زند.
 3.  حساسیت‌ها و واکنش‌های نادرست معلم و مدیر و بقیه باعث شده این رفتار در کودک بیشتر شود.
 4. به طور کلی کودکان زیر 7 سال به جهت تجربه و دایره لغات محدود، در انتقال احساس و منظور خود به کمک بقیه احتیاج دارند و نمیتوانند به تنهایی این کار را بکنند. بنابراین در مدرسه نقش معلم و کادر مدرسه پررنگ می‌شود و در خانه نقش والدین اطرافیان.
 5. امرو نهی زیاد، نداشتن آزادی کافی جهت بازی، انتقادات زیاد، حساسیت خانواده نسبت به تمیزی و کثیفی،آداب دانی،نظم، قالب های ذهنی زیاد اطرافیان و … ممکن است کودک را سخت و غیرمنعطف کرده باشد.
 6.  معمولا وقتی پدر و مادر و افراد تاثیرگذار در تربیت، روحیه ایده‌آل گرا و غیرمنعطفی داشته باشند کودکان هم الگوبرداری می‌کنند. مثلا مرتب و هماهنگ بودن لباس ها، تاکید به ساعت خواب، تاکید بر تمیزی دائمی خانه و …
بخوانید  حرف زدن در خواب

راهکارها

 1. در مرحله اول بهتر است که مدرسه فاطمه را عوض کنید.
  اگر امکان تغییر مدرسه نیست با مدیر یا مربی فاطمه صحبت کنید و سعی کنید مسئله ای که پیدا کرده را شفاف برایشان توضیح بدهید تا سعی کنند از خوبی‌های فاطمه برای دوستانش بگویند و آنها را برای دوست شدن با او ترغیب کنند.
 2. خودتان به فاطمه پیشنهاد بدهید برای دوستانش هدیه درست کند یا حتی قبلش با خودش صحبت کنید که: به نظرت چطوری می تونی دوستاتو بیشتر کنی؟ ببین دوستات از چی خوششون میاد همونو براشون درست کن ببر.
  از مربی و مدیر هم بخواهید در این زمینه کمک کند و سر کلاس با تسهیلگری مناسب روابط را تلطیف کند.
  مثلا: مثل اینکه فاطمه یه دونه پاک کن لازم داره. کی میتونه بهش قرض بده؟
  خب فاطمه تو میتونی مداد رنگی سبزتو به زهرا قرض بدی؟
 3. بهتر است حتی با یک یا دو نفر از بچه های مدرسه ارتباط خانوادگی داشته باشید و بچه ها و مادرهایشان را دعوت کنید تا برای بازی به منزلتان بیایند. انواع بازی‌ها را انجام دهید. مثلا قایم موشک، آشپزی ساده مثل کیک و ژله، آب بازی، خمیربازی، نقاشی و …
  توجه داشته باشید که در منزل هم باید امر تسهیلگری بزرگترها باشد چون ممکن است چالش جدی پیش بیاید.
 4. بهتر است هم خود شما و هم مدیر و معلم دید تازه ای به فاطمه پیدا کنید. او را به عنوان یک کودک معصوم بپذیرید و باور داشته باشید که او فقط در دوست یابی به مشکل خورده است و قصد آزار کسی را ندارد.
  ذهنیت ما نسبت به هر کَس در رفتار ما با او تاثیر می‌گذارد.
 5. لطفا با مدیر و معلم صحبت کنید هرچند که کار سختی است اما نسبت به کارهای فاطمه واکنش منفی و قهری نداشته باشند نه در چهره و نه در کلام.
 6. لطفا در منزل شرایط آرامی را برای فاطمه فراهم کنید. امر و نهی و انتقادات را تا مدتی کنار بگذارید و فقط نکات مثبت او را بازگو کنید هر چند که کوچک باشد.
  اجازه دهید فاطمه در منزل حتی‌الامکان آزادانه بازی کند و محدودیتی نداشته باشد.
  از گفتن جملات زیر پرهیز کنید. مثلا: نریز، ندو، مواظب باش نشکنه، آروم صحبت کن، سلام کردی؟، خونه رو کثیف نکن، و …
 7. لطفا شما به عنوان پدر و مادر یا هر کسی دیگر سعی کنید چارچوب‌های ذهنی خود را بشکنید و در موقعیت های مختلف منعطف ترین واکنش را نشان بدهید. مثلا: گاهی با دست غذا بخورید یا …
بخوانید  سوال 426