دست شویی رفتن

نام مشاور : سرکار خانم حبیب پور

پرسش

پسرم الان ۳ سال و پنج ماهه است حدود یکسال هست از پوشک گرفتمش ولی هنوز دسشوییشو نمیگه..گاهی هم بعد از اینکه کارشو میکنه میخنده و ما از خنده اش متوجه میشیم که دسشویی کرده.

توصیف مسئله

پسر۳سال و پنج ماهه ای که یکسال از پوشک گرفته شده و از بازگو کردن دستشویی خود خوداری میکند، چه باید کرد؟

ریشه

 1. آمادگی برای از پوشک گرفتن کودک، شامل عوامل زیادی می شود که فقط یکی از آنها توانایی بیان آن از سوی کودک است. یعنی درست است که کودک شما در مرحله ای توانسته نیازش به دستشویی رفتن را بیان کند؛ اما شاید هنوز عوامل دیگر آمادگی برای این کار در او محقق نشده باشد.
 2.  معمولا وقتی بچه ها زود از پوشک گرفته می شوند احتیاج به یادآوری زیادی دارند. و البته برگشت به عقب هم در مورد این بچه ها بیشتر اتفاق می افتد. البته منظور این نیست که بچه هایی که دیرتر از پوشک گرفته می شوند احتیاج به یادآوری ندارند ولی در حالت کلی آماده تر هستند و خودشان بر اساس نیاز، به دستشویی مراجعه می کنند.
 3.  حساسیت بیش از حد مادر در خصوص از پوشک گرفتن کودک در سنین پایین باعث میشود که کودک از اموزش های که مادر به او میدهد، خسته شود و بیخیال اموزش از طرف مادر شود.
 4.  امروزه، فضای عمومی جامعه ، فضای مجازی و خانواده ها، پدرو مادر ها را تشویق می کند که کودک را زودتر از پوشک بگیرند و این خود باعث استرس مادر میشود.
 5.  حساسیت خانواده به خصوص مادر روی نجس پاکی و کثیفی تمیزی باعث میشود بچه ها اذیت شوند و روند روبه عقبی را طی کنند.
بخوانید  جدول امتیاز برای بچه ی 4 ساله خوبه؟

راهکارها

 1. تا حدامکان ، نسبت به کثیفی تمیزی و نجس پاکی حساسیت نشان ندهید. این حساسیتها در هر برهه از زندگی کودک برای او مشکل ساز میشود.
 2. اگر فرزندتان ممانعت نمیکند و این دستشویی کردنها در طور روز چندین بار تکرار میشود و اگر خودتان موافق هستید، پیشنهاد ما این است که مدتی دوباره او را پوشک کنید البته نه با تهدید و دعوا که با بازی . هر وقت خودش اعلام کرد و شما هم مطمئن شدید او آمادگی لازم را دارد،دستشویی بازی را شروع کنید و در قالب بازی او را بشویید.
 3. چه کودک را دوباره پوشک کردید و چه نکردید، حدالامکان تا چند ماه درباره دستشویی رفتن به کودک تذکر ندهید و به هیچ عنوان ناراحت یا عصبانی نشوید.
 4. می توانید فضا دستشویی را برای کودک جذاب کنید و وسایلی که کودک دوست دارد، در دستشویی قرار دهید. همچنین فعالیتهایی را که دوست دارد در حمام و دستشویی زیاد تر کنید. آب بازی، رنگ بازی و …
 5. به خود یاداور شوید که خیلی از خانوده ها شرایط مشابه شما را تجربه کرده اند و کودک شما تنها کودکی نیست که دچار این مساله شده است. این راهکار، ذهن شما را برای پذیرش این شرایط کمک می کند.
 6. مقاله بحران پوشک میتواند به شما کمک کند:
  https://chamraniha.com/take-out-the-diaper