انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم صحتی

پرسش

سلام وقت بخیر. دختری ۱۱ ساله دارم بی علاقه به درس خواندن حوصله داشته باشه آشپزی کردن رودوست داره. خیلی فیلم نگاه میکنه . لطفامنوراهنمایی کنیدکه چجوری باهاش رفتارکنم یکم بهتر شود.

توصیف مسئله

با دختر ۱۱ ساله ای که به درس علاقه ندارد و گاها که حوصله دارد آشپزی میکند چگونه برخورد کنیم.

ریشه

  1. شرایط امروز جامعه و وجود این بیماری و همچنین نداشتن تفریحات باعث شده است که انگیزه و علاقه بچه ها نسبت به درس وفعالیت کم شود.
  2.  گاهی حساسیت ها و نگرانی ها والدین و تذکرات پی در پی که فرزندشان می دهند باعث میشود تا بچه ها برعکس عمل کنند و نسبت به درس علاقه ای نشان ندهند.
  3. گاهی نداشتن یک برنامه ریزی مناسب برای کل روز باعث میشود تا انگیزه لازم برای درس و فعالیت وجود نداشته باشد.
  4.  ممکن است نحوه تدریس و آموزش به گونه ای باشد که هیچ جذابیتی برای فرزندتان نداشته باشد که بخواهد برای آن وقت بگذارد.
  5.  از آنجایی که گفتید فرزندتان به دیدن فیلم علاقه زیادی نشان میدهد، یکی از علل بی حوصلگی یا نداشتن انگیزه دیدن فیلم های نامناسب برای این سن می باشد که تاثیرات زیادی روی رفتار و عملکرد مغزی بچه ها به صورت ناخودآگاه می گذارد.

راهکارها

  1. در یک دفترچه که دخترتان به آن علاقه دارد، برای هرروز و هرساعت یک برنامه مشخص داشته باشید، به طور مثال( از ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح در کلاس شرکت میکنم، از صبح ۱۱ تا ۱۲ بیرون میروم و ورزش میکنم و…) بخشی از این برنامه ریزی میتواند مربوط به علایق فرزندتان باشد و بخشی هم نیازهایی که شما برای او درنظر می گیرید.
  2. برای جذاب تر شدن درس ها و کلاس ها میتوانید فضای برگزاری کلاس را جذاب کنید و یک گوشه دنج برای آن فراخم کنید همچنین درس را در قالب بازی ببرید تا جذابیت بیشتری پیدا کند.
  3. حساسیت ها و تذکرات خود را نسبت به فرزندتان در زمینه درس و… کم کنید و سعی کنید بیشتر ویژگی های مثبت او را در کارها و درس ببینید و برای او توصیف کنید که( چقدر خوب این متن رو نوشتی، واقعا آدم دلش میخواد چندبار بخونه.)
  4. گفتید به آشپزی علاقه زیادی دارد پس آشپزی میتواند بستر خیلی خوبی برای تعامل و ارتباط با شما به عنوان والد و تقویت اعتماد به نفس او باشد، البته سعی کنید هنگام آشپزی امر و نهی نداشته باشید و عملکرد خوب او را ببینید و بیان کنید. البته این بیان و تعریف کردن از فرزندتان باید خیلی جزئی و حقیقی باشد تا اعتماد به نفس کاذب به او ندهد.
  5. گاهی بعضی فیلم ها مناسب بچه ها نیستند و باعث اضطراب و بی حوصلگی آن ها میشوند پس بهتر است یک نظارتی به این موضوع داشته باشید و حالا که فرزندتان علاقه زیادی به فیلم دیدن دارد، میتوانید باهم یک فیلم انتخاب کنید و گاهی بنشینید و باهم آن را تماشا کنید و از آن لذت ببرید.
بخوانید  انجام تکالیف مدرسه