لجبازی و پرخاشگری

نام مشاور : سرکار خانم فاطمه شامیری

پرسش

من دخترم ۳ سالشه و این مدت به دلیل سرمای هوا و آلودگی سرفه های شدیدی می کرد که نیاز به استفاده از دارو بود اما هر بار برای خوردن دارو داستانی بود و من سعی می کردم با سرنگ بهش دارو بدم یا دنبالش بچرخم تو خونه اما آخر با داد و بیداد و گریه دارو می خورد ممنون می شم بگید موقع دارو خوردن باید چه راهکاری انجام داد.

توصیف مسئله

راه های مناسب برای دارو دادن به بچه ها هنگام بیماری چیست؟

ریشه

 1. بیماری معمولا روی اخلاق بچه‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد و آنها را کج خلق تر می‌کند. لذا ممکن است درمورد خورد و خوراک خصوصا دارو خوب همکاری نکنند.
 2.  ممکن است والدین از روی نگرانی برای بیماری فرزندشان درمورد دارو دادن به بچه با او تند رفتار کنند.
 3. برخی دارو ها واقعا طعم و بوی بدی دارند که تحمل آن برای کودک سخت است.

راهکارها

 1. در زمان بیماری خوب است سرشار از آرامش باشید و با کج خلقی های فرزندتان از کوره در نروید.
 2. میتوانید به زبان خیلی ساده برایش توضیح دهید که چرا باید دارو بخورد. مثلا وقتی سرفه می‌کند بگویید: اون شربت سفیده رو اگر بخوری میره تو بدنت و همه سرفه هارو از بین میبره و دیگه راحت میشی.
 3. خیلی از دارو ها را میتوان با ترکیب کردن با سایر مواد غذایی مثل آبمیوه، شیر و …به بچه ها داد، در این مورد حتما با پزشک مشورت کنید.
 4. با مشورت پزشک انواع مختلف یک دارو را امتحان کنید مثلا استامینوفن هم شربت هم قرص و هم شیاف دارد. و یا برخی داروها که کپسول دارند را میتوان محتویات کپسول را روی غذا ریخته تا همراه با غذا بخورد.ببینید کدام مناسب دخترتان است.
 5. درحال حاضر دارو های کودکان با طعم های مختلفی وجود دارد، میتوانید چند طعم یک دارو را امتحان کنید تا مزه ای که خوردنش برایش راحت تر است را پیدا کنید.
 6. باز هم با مشورت پزشک دوز های دارو را بسته به مدل کودکتان تغییر دهید ، مثلا به جای روزی ۳بار و هر بار ۱قاشق پر ، روزی ۶ بار و قاشق های کوچک شربت بخورد.
 7. در مورد چگونه خوردن دارو از خودش بپرسید تا انتخاب، مثلا در کدام اتاق بخوریم؟ با چه قاشق و لیوانی بخوریم؟ موقع تلوزیون دیدن یا خاله بازی بخوریم؟
 8. اغلب داروها قاشق، قطره چکان و وسایل مخصوص به خود را دارند، اما شما میتوانید با دختران قاشق مورد علاقه اش را برای دارو خوردن و لیوانی که دوست دارد با آن آب بخورد را انتخاب کنید و برای آنها اسم بگذارید، مثلا “قاشق و لیوان خوب شدن” و برای دارو خوردن از آنها استفاده کنید.
 9. مراقب باشید هیچوقت از دارو و دکتر و ..به عنوان تهدید و تنبیه استفاده نکنید تا دید بچه ها منفی نشود.
 10. همراه با خود او و عروسک هایش یک نمایش عروسکی و یا دکتر بازی انجام دهید و به عروسکی که بیمار شده از همان داروی خود کودک بدهید نشان دهید که بعد از خورد دارو بعد از مدتی حالش خوب میشود.
 11. اگر کودک برای خوردن دارو مقاومت کرد، مدت کوتاهی به او استراحت بدهید. اجازه بدهید تا کمی آرام شود و سپس دارو دادن به او را شروع کنید. قبل از دوباره دارو دادن به دخترتان، یک لیوان آب به او بدهید، او را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید و از او بخواهید تا در خوردن دارو به شما کمک کند.
بخوانید  گریه های طولانی