شهر سازی؛ زمینه ای برای آشنایی با مفاهیم ریاضی و پروش خلاقیت

خانواده بزرگ شهید چمران شهر سازی؛ زمینه ای برای آشنایی با مفاهیم ریاضی و پروش خلاقیت

مفاهیم درک فضا و هندسه یکی از مفاهیمی است که بچه ها در ریاضی دبستان به صورت ساده با آن آشنا می شوند. از طرف دیگر، یکی از راههای پرورش قدرت خیال و خلاقیت، فعالیت های ساخت و ساز برای بچه هاست.

برای آموزش این مفهوم ریاضی، می توان از یک پروژه ی ترکیبی استفاده کرد. پروژه ای که هم مفاهیم درسی را پوشش دهد و هم پرورش خلاقیت کودک را.

پروژه های ساخت و ساز این هدف را تحقق می بخشد. در این پروژه ها، هرچه ابزار ساده تری در اختیار بچه ها قرار بگیرد، نتیجه پروژه و دست سازه های بچه ها خلاقانه تر خواهد بود.

 

ابزاری که برای انجام پروژه نیاز داریم؟

  • مقوای رنگی
  • چسب مایع
  • قیچی
  • مداد
  • خط کش

 

خانواده بزرگ شهید چمران شهر سازی؛ زمینه ای برای آشنایی با مفاهیم ریاضی و پروش خلاقیت

برای انجام پروژه، چی کار کنیم؟

برای درست کردن شهر خیالی نیاز به داشتن چند الگو برای ساخت و ساز داریم. هر شهر تشکیل شده از تعدادی ساختمان، پارک، اتومبیل و…

برای درست کردن ساختمان، الگوی ساخت مکعب را روی تخته کشیدیم. پس از آن، پسرها الگو را روی مقوا با مداد و خط کش رسم کردند و با برش الگو روی مقوا، ساختمان های شهر خیالی خود را ساختند.

وقتی ساختمان ها آماده شد، نوبت جای گذاری ساختمان ها روی زمین و خیابان های شهر رسید. محل پارک و خیابان های شهر خود را، روی یک مقوای بزرگ، ترسیم کردیم و ساختمان های ساخته شده را روی مقوای شهر خیالی چسباندیم.

این پروژه می تواند تا هفته ها ادامه داشته باشد و هربار قسمتی از شهر ساخته شود و به آن اضافه شود. خلاقیت بچه ها و مربی در ادامه روند این پروژه بسیار موثر خواهد بود.

بخوانید  بازار گردی راهی برای آشنایی با تعاملات اجتماعی و اقتصادی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.