کنجکاوی جنسی

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

من یه دختر 5 ساله دارم .وقتی بچه بود پیش ما می‌خوابید و ما فکر می‌کردیم متوجه نمیشه. چند بار پیشش نزدیکی داشتیم .
تو دو سالگی چند باری می‌رفت زیر پتو، روی عروسکش خودشو تکون می‌داد …اون لحظات دنیا روی سرم خراب می‌شد، با پرت کردن حواسش دیگه تکرار نشد. گفتیم حتما یادش رفته دیگه چون خیلی کوچیکه.
بعد از اون دیگه اتاق خوابشو عوض کردیم و دیگه هیچ وقت متوجه نزدیکی من و پدرش نشد، چون بعد از اون جریان من به شدت دلواپسم و همش حواسم بود که یه وقت حتی کوچکترین صدایی هم نشنوه که شاید جرقه ای بشه برای اون جریان.
الان تقریبا شش ماهی هست که همش دلش میخاد بازی زن و شوهر بازی کنه با بچه ها؛ من هیچ واکنشی نشون نمی‌دادم اما حواسم بهشون بود. تا اینکه دو ماه پیش با پسر عمه‌ش که هم‌سن خودشه داشتن همین بازیو میکردن که دختر من گفت: بیا روم بخواب و منو هی بوس کن.
اون لحظه از خودم بیخود شدم و با اینکه می‌دونستم نباید برخورد بدی داشته باشم اما خیلییی شدید با دوتاشون دعوا کردم و گفتم این کار خیلی خطرناکی بود، ممکن بود شکمت پاره بشه(با اینکه می‌دونستم نباید این حرفو بزنم ) ولی نمی‌دونستم باید چیکار کنم واقعا.
الان سه شبه که دخترم بهم میگه مامان من همش جریان ارشیا(پسر عمه ش) میاد تو ذهنم و خیلی میترسم ….میترسم تو دعوام کنی ولی همش میاد تو فکرم:
واقعا نمی‌دونم باید چی بگم بهش و چه برخوردی داشته باشم؟ تو رو خدا راهنماییم کنین. چون این مساله بدجوری ذهنمو بهم ریخته و همش میترسم….
کلا حساس شده اگه پسری همینجوری تو بازی بهش بخوره یا اتفاقی موقع بازی بیفته روش، میاد یواش و با دلهره به من میگه: مامان فلانی بهم خورده خودش افتاد تقصیر من نبود.

بخوانید  سوال 524

توصیف:

دختر ۵ ساله تان مدتی است کنجکاویهایی پیدا کرده و با نشان دادن حساسیت، از طرف شما حالتهایش با اضطراب هم همراه شده. نگرانید این حالتها در او ماندگار شود.

ریشه:

۱- ممکن است دخترتان متوجه نزدیکیها شده باشد و بخشی از کارهایش تقلید باشد ولی ممکن است متوجه هم نشده باشد. یا کارهایش اصلا ربطی به این ماجراها نداشته باشد.
۲- بخش عمده ای از این مسائل واقعا گذراست و به مرور زمان و با بزرگ شدن بچه، از بین می‌رود.
۳- چیزی که باعث می‌شود این کنجاویها ماندگار شود یا شدت پیدا کند حساسیت بزرگترهاست. و مهمتر از آن، آگاه شدن بچه ها نسبت به این حساسیتها و روی آوردن آنها به پنهان کاری.
۴- تنها بودن بچه ها در این مرحله و همبازی‌هایی که آنها هم این مدل کنجکاویها را دارند، کار را سخت‌تر می‌کند.

راهکارها:

1.خودتان را با فکرهایی از این قبیل که شما باعث ایجاد این مشکل شدید اذیت نکنید. این فکرها باعث می‌شود شما بیشتر عصبی شوید و نتوانید کار درست را انجام دهید.

2.مهمترین کار، آرامش شماست. قطعا برای شما خیلی سخت است که به این قضیه فکر نکنید. ولی الان مهمترین نکته، ارتباط شما با دخترتان است. مادریتان را با آرامش انجام دهید. با او بازی کنید و باهم مشغول باشید.

3.تا حد امکان نسبت به این موضوع واکنش نشان ندهید. حتی اگر چیزی دیدید فضا را چند دقیقه ترک کنید، نفس عمیق بکشید و آرامشتان را حفظ کنید.

4.بازیهای هیجانی برای کنجکاویهای جنسی، مثل آب روی آتش است. بدو بدو، بپربپر، پرتاب توپ و کاغذ به سمت هم، قلقلک دادن، پریدن روی رختوابها، خندیدن و آواز خواندن دو نفره، همه به کمرنگ شدن این ماجراها کمک می‌کند.

5.بازیهای دست ورزی برای پرت شدنِ حواس دخترتان خیلی مفید است.گل بازی، خمیربازی، آرد بازی، آب بازی و … کمک می‌کند فرزندتان به آرامش هم برسد.

بخوانید  سوال 566

6.تا حد امکان کنار دخترتان باشید و تنهایش نگذارید.حتی موقع خواب. تنهایی فعلا برایش مضر است. ولی این همراهیِ شما با او، باید غیرمحسوس باشد، تا به محض اینکه به سمت این کارها رفت، حواسش را پرت کنید.

7.حتما برای بازی و همبازی‌هایش برنامه داشته باشید. حتما حضور هم بازی برایش مفید خواهد بود ولی خودتان کنارشان باشید. همبازی‌هایش حتما از خانواده هایی باشند که حساسیت کمی داشته باشند؛ که اگر مشکلی ایجاد شد، با کمترین واکنشها مواجه شوید.

8.اگر راجع به جریان با پسرعمه اش صحبت کرد، واکنش خاصی نشان ندهید. بگویید: من فکر کردم ممکنه دلت درد بگیره که نگران شدم. قرار نیست دیگه شما رو دعوا کنم. بیا ببینیم چطوری میتونیم به چیزای جالب فکر کنیم؛ مثلا به اینکه یه شهر پر از بستنی داشته باشیم.

9.اگر خواست زن و شوهر بازی کند، جلویش را نگیرید. خودتان با او وارد بازی شوید، نقشها را تقسیم کنید؛ مثلا شما شوهر بشوید. از سرکار به خانه برگردید. خرید کنید و کارهای مردانه را نمایشی اجرا کنید.

10.هم شما و هم پدر، حتما روزانه چند بار اورا در آغوش بگیرید و ببوسید و به طرق مختلف مثل گفتن، پانتومیم، نقاشی کشیدن، به او ابراز علاقه کنید.پدر حتما روزی نیم ساعت با او بازی هیجا
ویرایش شده
نی کنند، مثل کشتی گرفتن

11.در طول روز حتما به شیوه های مختلف مشغولش کنید.‌‌ در آشپزی، نظافت و تمام کارهای خانه شریکش کنید.
دیدن فایل کارگاه تربیت جنسی را به شما توصیه میکنم.

ابزاری مثل گل، وردنه، کاغذ رولی و خمیر برای مشغول کردن فرزندتان مفید است.

کتاب الکترونیک هیجان بی‌دردسر در طبقه پنجم خانه ما، پر از ایده‌های بازی هیجانی مخصوص زندگی آپارتمانی است که می‌تواند به شما کمک کند.