پرخاشگری بعد تولد فرزند جدید

مشاور: مائده جهانگیری

پرسش:

با سلام و خسته نباشید. بنده دو دختر دارم یکی ۵ سال و ۳ ماه و دیگری ۱ سال و ۱ ماه. دختر بزرگم تا قبل از تولد دختر کوچکم بسیار حرف گوش کن و آرام بود اما از وقتی خواهرش به دنیا آمد بسیار لجباز ، پرخاشجو و عصبی شده، تا بهش میگیم مثلا صدای تلویزیون رو کم کن شروع میکنه به پرخاشگری و جیغ و گریه آخرش هم برای تنبیه می‌فرستیمش تو اتاقش تا ساکت بشه و بیاد بیرون. اواخر هم برای هر چیز کوچکی خواهرش رو یا هل میده یا با پاهاش میزنه زیر پای بچه. واقعا کم آوردم و کلافه شدم .آیا این رفتارها طبیعیه؟

توصیف:

دختر آرام و مطیع شما پس از تولد فرزند جدید، تغییر کرده و پرخاشگر شده و گاهی نسبت به خواهر کوچکتر عکس العمل نشان میدهد که برای این موضوع به دنبال راهکار هستید.

ریشه:

1. با به دنیا آمدن فرزند جدید و توجه زیاد خانواده به او، برای فرزند بزرگتر حساسیت هایی ایجاد می‌شود.
۲. امر و نهی زیاد خانواده باعث لجباز شدن بچه ها میشود.
۳. معمولا با بدنیا آمدن فرزند جدید، انتظار ما از فرزند بزرگتر بیشتر می‌شود و توقع رفتاری بزرگتر از سنش از او داریم.
۴. تنبیه، راهکار مناسبی برای برخورد با کودکان نیست و با توجه به اینکه بچه ها مفهوم این کار را نمی‌فهمند که بروند در اتاق و به کارشون فکر کنند، گاهی اوقات ما شناختی نسبت به رفتار و روحیات بچه ها نداریم و این موضوع مشکل را بدتر می‌کند.

بخوانید  قطع شیر شب

راهکارها:

1.خیلی مهم است که به دختر بزرگتر بیشتر توجه کنید و تمام کارهای حتی کوچک او را ببینید و توصیف کنید.مثلا ممنون که بشقابت را توی آشپزخونه گذاشتی…

2.سعی کنید در طول روز چندین بار او را در آغوش بگیرید و ببوسید و به او بگویید که دوستش دارید.

3.حتما زمان اختصاصی بازی با او در نظر بگیرید و با کمک گرفتن از اطرافیان و سپردن فرزند کوچکتر به آنها، با دختر بزرگتر تان بازی کنید.
کتاب دست سازه های من و بابا در این مورد به شما کمک میکند.

4.امر و نهی را به حداقل ممکن برسانید، میتوانید مقاله زیر را در این خصوص مطالعه بفرمایید.

5.وقتی فرزند بزرگتر او را هل میدهد یا کار خاصی انجام میدهد، با وجود اینکه خیلی برای شما سخت است اما لطفا واکنش خاصی نشان ندهید تا این حساسیت به مرور رفع شود.

6.تنبیه و فرستادن کودک به اتاق خودش نه تنها مشکل را حل نمیکند بلکه او را نسبت به خواهر کوچکترش ناراحت تر میکند، لازم است که گاهی با تغافل جلو برویم و حتی کودک خود را با چیز دیگری سرگرم کنیم.
مطالعه ی مقاله ی زیر در سایت چمرانی ها به شما راهکارهای بیشتری ارائه خواهد داد:

مهمترین نکته این است که این موضوع را بپذیرید که این بچه تنها ۶ سالش است و دنیایش با به دنیا آمدن خواهر کوچکتر خیلی تغییر کرده است و در هر صورت از مرکز توجه بودن خارج شده است. پذیرش این موضوع، خیلی به شما کمک میکند که انشالله با عنایت خداوند به آرامش برسید.

بخوانید  دیدن فیلم و کارتن برای بچه های بالای هفت سال