جدا کردن جای خواب

مشاور: خانم صفایی

پرسش:

سلام. با بچه سه سال و نیمه ای که شبا توی اتاقش نمی‌خوابه و میخواد بیاد توی اتاق ما چه کنیم؟

توصیف:

جدا کردن جای خواب کودک در چه سنی و چطور باید باشد؟

ریشه:

۱. یکی از موقعیت های تاثیرگذار در زندگی کودک جدا کردن جای خواب اوست. سن مناسب جداکردن جای خواب میتواند بنا به ویژگی های فردی کودک و شرایط زندگی هر خانواده متفاوت باشد اما معمولا توصیه میکنیم بعد از ۴ سالگی جای خواب کودک جدا شود.
۲. نیاز به استقلال یکی از نیازهای ضروری کودک است نمی شود که کودک در انجام برخی کارهایش وابسته به مادر باشد و فقط هنگام خواب جدا شود؛ استقلال طلبی در کودکان از سن ۳ سالگی به تدریج آغاز می شود و بها دادن به این نیاز در کودک می تواند موجب بهبود خیلی از مسائل شود.

راهکارها:

1.بچه ها در این سن هنوز از نظر عاطفی به مادر وابسته هستند و این رفتار نشان دهنده ی این است که او هنوز آمادگی لازم برای جدا شدن جای خوابش را ندارد، بهتر است برای مدتی کنار همدیگر بخوابید مثلا شما به اتاق او بروید و به او اطمینان دهید که کنارش هستید. یا زمان هایی همگی در حال کنارهم بخوابید.

2.نیاز عاطفی و محبت یک نیاز اساسی در روند رشد کودک است پس این نیاز را جدی بگیرید کودکتان را زیاد در آغوش بگیرید ببوسید و بگویید دوستش دارید و به وجودش افتخار میکنید.

3.سعی کنید انجام کارهای شخصی فرزندتان را مثل غذاخوردن، لباس پوشیدن و… به او واگذار کنید حتی اگر نتواند آنها را کامل و خوب انجام دهد.

بخوانید  سوال 298

4.مقاله زیر میتواند برای شما مفید باشد

#مقاله
#سن_جدا_کردن_محل_خواب_کودک

5.همانطور که می دانید زبان دوم کودک بازی است سعی کنید ساعاتی در شباته روز را به بازی با کودک خود اختصاص دهید بازی های هیجانی، آب بازی، جنگ توپی، خمیر بازی، رنگ بازی
کتاب الکترونیکی های زیر پر از ایده است که میتوانید از آنها استفاده کنید‌:

#بازی_هیجانی

#دست_ورزی