استقلال در خواب

مشاور: خانم صفایی

پرسش:

پسر ۴ ساله ایی دارم که مدتهاست جای خوابش جدا شده و پیش خواهرش در اتاق دیگه میخوابند اما هر شب از‌من میخاد که پیشش بخوابم میخواستم بدونم چطوری‌ میتونم بدون اینکه‌ کنارش بخوابم‌ خودش مستقلا بخوابه و وابسته‌ به‌وجود‌ من در کنارش‌ نباشه و اصلا ایا این‌رفتار طبیعی‌ هست یا‌ نه ؟

توصیف:

پسر۴ ساله تان بعد از جداکردن جای خوابش دلش میخواهد کنار مادرش بخوابد آیا این مسئله طبیعی ست؟ چه باید کرد که مستقل شود؟

ریشه:

۱. جداکردن جای خواب کودک مسئله ی مهمی ست و باید در زمان و شرایط مناسب این کار را انجام داد.
۲. چنانچه زودتر از زمان مناسب جای خواب کودک را جدا کرده باشید ممکن است بعد از مدتی دوباره بخواهد کنارتان بخوابد.
۳. پشت هر درخواست کودک یک نیاز است که باید شرایط را بررسی کرد و آن نیاز را پیدا کرد و به آن پاسخ داد؛ مثل نیاز به امنیت.
۳. گاهی کودک نیاز به توجه و محبت دارد و درخواست میکند شب ها کنار مادرش بخوابد.
۴. حساسیت نشان دادن به درخواست کودک و دلایل منطقی آوردن و پاسخ منفی دادن مدام به کودک میتواند این رفتار را تشدید کند.

راهکارها:

1.کودکان تا سن ۴و۵ سالگی وابستگی زیادی به مادر خود دارند و این مسئله طبیعی ست و باید کم کم زمینه ای را فراهم کرد تا کودک مستقل شود.

2.احتمالا جای خواب کودک خود را زودتر از زمان مناسب جدا کرده اید و حالا این بازگشت به عقب اتفاق افتاده است که اگر کمی صبوری کنید حل خواهد شد.

بخوانید  سوال 338

3.سعی کنید تا مدتی شب ها کنار کودکتان بخوابید و به درخواستش جواب مثبت بدهید، از اینکه کنارش هستید او را سرزنش نکنید و ابراز ناراحتی نکنید حتی در چهره تان. مثلا نگویید: من نمیتونم کنارت بخوابم. تو دیگه بزرگ شدی باید تو اتاق خودت بخوابی. خواهرت رو نگاه کن ببین خودش میخوابه.

4.سعی کنید در طول روز زمان اختصاصی برای بازی با کودک تان در نظر بگیرید. باهم بدوید، بپر بپر کنید، جنگ بالشی کنید، کاردستی درست کنید، قصه بخوانید.

5.در طول روز به فرزندتان توجه کنید، او را ببینید و کارهایش را توصیف کنید؛ مثلا: چقدر خوب غذات رو خوردی، خیلی بلند میپری، چه فکر جالبی کردی برای درست کردن این خونه ی خمیری و…

6.شب ها که کنارش میخوابید فرصت خوبی ست تا با هم گفتگو کنید کتاب قصه بخوانید، از خاطرات کودکی تان برایش تعریف کنید و لحظات خوبی از کنار هم بودن بسازید.

7.میتوانید شب هایی را اختصاص دهید به پیک نیک خانگی یک شام خوشمزه بخورید و رختخواب ها را در پذیرایی پهن کنید کمی بازی کنید و همگی در حال کنار هم بخوابید.

8.اینکه ما انتظار داریم کودکمان مستقل بخوابد نیاز مند این است که در زمینه های دیگر هم در حد توانش مستقل شود. سعی کنید به کودکتان مسئولیت هایی در خانه بدهید که توان انجامش را دارد مثلا سفره را پهن کند، به شما در هم زدن غذا کمک کند، لباس ها را تا کند و…

9.اجازه دهید که کارهای شخصی اش را مثل لباس پوشیدن، کفش پوشیدن، غذا خوردن و..‌ را خودش انجام دهد هرچند که به خوبی و تمیزی که شما انتظار دارید نباشد.

بخوانید  ناسزاگویی کودک