خواهر و برادر

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

پسرم یک سال و نیم هست و از آب و حمام وحشت داره؛ فقط وقتی با خواهر ۵ ساله‌اش ببرمش بهتر با شرایط کنار میاد و گریه نمی‌کنه. درسته که هر دو لباس پوشیده‌اند اما نگرانم و نمی‌دونم کار درستی می‌کنم یا نه. از طرفی واقعاً راه دیگه‌ای برام نذاشته. ای کاش کلاً درباره حد و حدود این جور مسایل بین خواهر و برادر راهنمایی‌ام کنید.

توصیف مسئله

برای بچه های زیر هفت سال تا چه اندازه ایی رعایت حدود بین خواهر و برادر احتیاج است و به چه میزان باید حساسیت نشان داد؟

ریشه

  1. بچه های زیر ۲ سال تجربیات کمی نسبت به دنیای اطرافشان دارند و ممکن است ترس هایی داشته باشند که طبیعی است.
  2. کودک در کنار اعضای خانواده اش احساس امنیت می کند و علاقمند به حضور خواهرش در جایی است که نسبت به آن شناخت کافی ندارد و از آن جا می ترسد.
  3. ممکن است حمام به خاطر شرایطی که دارد، مثلاً: صدا می پیچد، آب صدای زیادی دارد یا آبی که با فشار روی سر می ریزد، ممکن است برای کودک ترسناک باشد‌.
  4.  کودکان معمولا در حمام حواس متفاوتشان درگیر میشود، مثلا صدای بلند پر شدن لگن یا وان، حجم زیاد آبی که از دوش می آید، کشیده شدن لیف روی پوست صورتشان و …. که معمولا برایشان خوشایند نیست.

راهکارها

  1. نگران نباشید و آرامش داشته باشید. این مسئله ترس کودک شما از حمام گذراست و به زودی رفع خواهد شد.
  2. بهتر است حساسیتی نشان ندهید. حساسیت شما باعث می شود که بستر کنجکاوی کودک ۵ ساله شما فراهم شود. اشکالی ندارد اگر گاهی مجبور هستید تا دو فرزندتان را با هم به حمام ببرید، اما توجه کنید زمینه های کنجکاوی مثل درآوردن لباس زیر فراهم نشود.
  3. سعی کنید از دوش برای حمام کردن کودکتان استفاده نکنید. بچه ها علاقه ایی به اینکه آب روی سرشان بریزد ندارند. می توانید از لگن و کاسه برای شستن استفاده کنید.
  4. مکان حمام کردنتان را تغییر دهید. می توانید کودکتان را در روشویی و… بشوئید. این کار باعث می شود تا ترس کودکتان کم تر شود.
  5. ترجیحاً اگر شرایطش را دارید، از همسرتان برای حمام کردن پسرتان کمک بگیرید. بهتر است کودک با والد همجنس خودش به حمام برود. اگر عادت ندارد، می توانید کم کم در کنار پدر کودک را به حمام ببرید تا عادت کند. شما در این زمان می توانید با دخترتان بازی کنید تا حساس نشود.
  6. هنگام حمام رفتن با کودکتان بازی کنید. بازی کردن و بردن اسباب بازی های مختلف و حتی شستن آن ها و عروسک ها و … باعث می شود کودک حواسش پرت شود و از حمام کردن لذت ببرد.
بخوانید  سوال 490