پدر و مادر

نام مشاور :سرکار خانم حبیب پور

پرسش

سلام ببخشید دخترمن ۵ سال و ۵ ماهشه حرف ق وگ رانمیتونه تلفظ کنه باید چیکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

توصیف مسئله

شما نگران دختر پنج سال و پنج ماهه تان هستید که بعضی حروف را نمی‌تواند تلفظ کند و می‌خواهید به او کمک کنید.

ریشه

 1. توجه بیش از اندازه به جزییات رفتار و نحوه ی صحبت کردن بچه ها موجب میشود روی هر رفتار آن ها حساس شده و نگرانی های متعددی برای ما بوجود بیاید.
 2.  به خاطر راحتی بعضی از حروف، کودکان دوست دارند حروف راحت را جایگزین حروف سخت بکنند. پس در سن کودکی کاملا طبیعی به نظر می رسد که بعضی کلمات را اشتباه یا نتوانند تلفظ کنند.
 3.  عدم آشنایی با ویژگی های رشدی و رفتاری هر سنی باعث میشود که نتوانیم رفتار های عادی را از غیر عادی جدا کنیم.

راهکارها

 1. تعداد زیادی از بچه ها هستند که با این مسئله مواجهند و با ورود به مدرسه، رشد زیادی داشته اند.
  پس نگران نباشید.
 2. خوب است مطالبی را مرتبط با ویژگی های رشدی بچه ها در سنین مختلف مطالعه کنید. کتاب های نشر صابرین در این زمینه راهنمای خوبی برای خانواده ها و مربیان است.
 3. کودک را تشویق کنید که با نگاه کردن به تصاویر کتاب، داستان آن را برایتان بگوید یا وقتی برای کودک داستان می‌خوانید از او بخواهید ادامه داستان را پیش بینی کند.
 4. یکی ديگر از روش های تلفظ کردن حروف کارت بازی است به این صورت که کارت هایی مقوایی در اندازه ای مناسب تهیه کنید و روی کارت ها نقاشی هایی از اشیاء و حیوانات قرار دهید که همه کارت های مربوطه با آن حرف شروع می شوند. برای مثلا می توانید نقاشی های از قورباغه ، قوری ، گرگ ، اجاق گاز و … را روی کارت ها بکشید و از کودک خود بخواهید اسم هر کدام از حیوانات یا اشیا را بگوید. اگر نتوانست حرفی را تلفظ کند، شما تلفظ کنید تا روش تلفظ حرف را یاد بگیرد.
  در مدل دیگری از این بازی میتوانید از کودک بخواهید کارت مربوط به قورباغه ، قوری ، گرگ و اجاق گاز را پیدا کند.
 5. اگر کودک شما نتوانست یک حرف را تلفظ کند، ناراحت یا عصبانی نشوید و تنها راه مقابله با این مشکل، صبر و حوصله شما و رفتار محبت امیز با کودک است.پس عصبانیت و ناراحتی والدین نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه کودکان ممکن است استرس گرفته و کلمات دیگر را نیز اشتباه تلفظ کند.
 6. حضور و بازی در جمع همسالان، بسیاری از مسائل بچه‌ها را به مرور حل می‌کند.
بخوانید  سوال 350