لجبازی و پرخاشگری

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

سلام پسر ۱/۵ ساله دارم هر چی میگیره پرت می‌کنه یا نوشیدنی که میدم یکم که میخوره، بقیشو میریزه! باید چیکار کنم که اینکارا رو نکنه؟

توصیف مسئله

چه راهکاری برای پرت کردن وسایل یا ریختن نوشیدنی ها برای پسر بچه ۱/۵ ساله وجود دارد؟

ریشه

  1. پرت کردن، کشیدن و به هم ریختن از توانایی بچه های زیر دو سال است و انجام این کارها کاملاً طبیعی است.
  2.  بچه های زیر دو سال با پرت کردن، کشیدن و گاز گرفتن احساسات و نیازهایشان را به والدین منتقل می کنند زیرا آنها به درستی نمی توانند صحبت کنند.
  3.  گاهی کودک از واکنش پدر و مادر نسبت به این کارها خوشش می‌آید و نیاز به توجهش را به این صورت نشان می دهد.
  4.  کودک با کشیدن، پرت کردن، زدن، گاز گرفتن تجربیات جدیدی به دست می آورد و مهارت های حسی-حرکتی اش را تقویت می کند.

راهکارها

  1. سعی کنید برای خودتان نگرانی ایجاد نکنید. این مسائل برای بچه های زیر دو سال کاملاً طبیعی است و به مرور زمان کمتر می شود.
  2. به کودکتان توجه بیشتری نشان بدهید. با او صحبت کنید و زمانی برای انجام بازی های مناسب سنش قرار بدهید. یکی از بازی هایی که می توانید انجام بدهید پرت کردن اشیا امن مثل توپ یا بادکنک است.
  3. سعی کنید بیشتر در کنار کودک تان باشید و نیازهایش را به درستی متوجه شوید. یکی از نیازهای کودک نیاز به امنیت و تعامل با والدین است. کودکتان را در آغوش بگیرید و ببوسید تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد.
  4. می توانید زمان هایی مسئولیت کودک را به پدرش واگذار کنید و در این زمان ها، کارهایی که شخصاً به آن علاقمند هستید را انجام دهید. این کار باعث می شود انرژی بیشتری برای وقت گذراندن با کودکتان داشته باشید.
  5. این دوره گذراست و با افزایش توانایی های کودک شما، کمرنگ تر خواهد شد. بهتر است صبر کنید و از وقت گذراندن کنار کودکتان لذت ببرید.
  6. سعی کنید از این زمان که فرزندتان کوچک است او را با بچه های دیگر مقایسه نکنید، هر کودک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و نگاه مقایسه هم به شما و هم به فرزندتان آسیب می رساند.
بخوانید  سوال 367