انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم یعقوبی

پرسش

برای ترک گوشی دست گرفتن بچه ها چیکار باید کرد؟ بچه ام دو سالشه و تازه از شیر گرفتم و به گوشی وابسته شده است.

توصیف مسئله

فرزند دوساله تان به موبایل وابسته است. به دنبال راهکاری برای ترک این عادت هستید.

ریشه

 1. کودکان تا دو سالگی با تغذیه شیر مادر و یا در آغوش گرفتن، این نیاز خود را مطالبه می‌کنند و تامین میشوند. با پایان دوران شیر دهی، این نیاز هم چنان وجود دارد و باید از راه درست تامین شود.
 2.  بازی یک بستر مناسب برای تامین نیاز عاطفی و هیجانی کودک است و عمیق ترین راه ابراز محبت به کودک است.
 3. کودکان تا زیر هفت سال، بشدت الگو پذیر هستند. آنان با مشاهده رفتار اطرافیان، از آنان الگو برداری میکنند.

راهکارها

 1. جدایی از شیر مادر یک مرحله سخت برای کودک می باشد. بهتر است بعد از گرفتن از شیر حتما در روز زیاد او را در آغوش بگیرید. حتی زمانی برای خوردن غذا و یا نوشیدنی، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و نوازش کنید.
 2. تا مدتی به فکر جدا کردن مکان خواب او نباشید. حتما شب در کنار شما بخوابد.
 3. در طول روز فعالیت و بازی های مختلف را فراهم کنید. توجه داشته باشید بچه در این سن زمان کوتاهی را سر یک بازی می نشینند. شما با تنوع در فعالیت و بازی های خود، می توانید به فرزند خود کمک کنید. مثلا با هم خمیر بازی کنید، بعد یک ربع بدو بدو بازی کنید، بعد با هم کتاب بخوانید …
  به مرور که سن آنان بیشتر میشود، زمان بازی در یک فعالیت هم بیشتر میشود.
 4. توجه کنید که آنان در این سن خیلی علاقه ای به بازی های نشسته ندارند، بیشتر دوست دارند بدوند و چیزهای جدید را کشف کنند.
  بازی های مناسب آب بازی:point_down:

  بازی های هیجانی:point_down:
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/

 5. والدین تلاش کنند زمان کمتری از گوشی استفاده کنند و زمانی که کودک خواب است و یا مشغول بازی است، از گوشی موبایل استفاده کنند.
 6. زمانی را برای تفریح و بازی در پارک، کوه، دشت اختصاص دهید. حتما حداقل هفته ای یکبار به پارک بروید و با فرزند خود بازی کنید.
 7. کودکان در این سن هنوز بلد نیستند با اسباب بازی های خود بازی کنند. اسباب بازی های کمی را اختیار او قرار دهید و آن را متنوع کنید. مثلا: همه اسباب بازی های او را در دسترس اش قرار ندهید، روزی یک وسیله به او بدهید تا با آن بازی کند.