لجبازی و پرخاشگری

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

دختر من خیلی لجباز شده و مدام آبجیش رو اذیت می کنه. چیکار کنم؟

توصیف مسئله

در مورد لجبازی کودکتان و اذیت کردن خواهرش راهکار می خواهید.

ریشه

 1. لجبازی یکی از موارد شایع در کودکان زیر هفت سال است و این یک مسئله طبیعی است.
 2.  ممکن است کودک نسبت به خواهرش و یا رفتار شما با او و خواهرش حساس شده باشد.
 3.  گاهی اوقات واکنش کودک نسبت به تذکرات و امر و نهی والدین لجبازی می باشد.
 4.  بچه های زیر هفت سال عموما نمی توانند احساساتشان را به درستی بیان کنند، و نیاز به یک مترجم برای بیان احساساتشان دارند‌.
 5.  ممکن است کودک برای جلب توجه والدین لجبازی کند و نیاز به دیده شدن داشته باشد.
 6. شرایطی مثل دنیا آمدن فرزند جدید، بیماری، زمان مهمانی ها، سرشلوغی به خاطر کار و فعالیت های روزمره، زمان مصیبت ها و ناراحتی ها و … و برخی رفتار هایی مثل دعوا کردن موجب لجبازی کودک می شود.

راهکارها

 1. بهتر است توجه کنید که این موضوع یک مسئله‌گذرا می باشد و در طول زمان حل خواهد شد، پس نگران نباشید.
 2. سعی کنید کودکتان را با خواهرش مقایسه نکنید. این کار باعث می شود که حس ناخوشایندی نسبت به خواهرش داشته باشد.
 3. سعی کنید با دخترتان متناسب با سن اش رفتار کنید و به این موضوع دقت کنید که او هنوز کودک است، حتی اگر الان در جایگاه یک خواهر بزرگ تر قرار داشته باشد.
 4. بهتر است بازی های هیجانی را در خانه تان افزایش بدهید. آب بازی، بازی با بالش، توپ بازی و ‌… باعث تخلیه انرژی منفی کودکتان می شود. هم چنین انجام بازی های خانوادگی به صورت دسته جمعی می تواند در بهتر شدن روابط دخترهایتان و والد و فرزندی کمک کننده باشد.
 5. به دخترتان محبت کنید و او را در آغوش بگیرید و ببوسید و بگذارید که احساس آرامش خاطر پیدا کند که شما به او توجه میکنید و او را دوست می دارید.
 6. توانایی ها و کارهای دخترتان را برایش توصیف کنید، مثلا هنگام نقاشی بگویید:وای چه خورشید بزرگی کشیدی یا تو چقدر سریع می تونی بدوی. این توصیفات اعتماد به نفس کودکتان را افزایش می دهد.
 7. تعداد امر و نهی هایتان را در طول روز کمتر کنید‌. می توانید از روش پیشنهاد دادن استفاده کنید و مطمئن باشید که نتیجه بخش خواهد بود. به طور مثال به جای آنکه به او بگویید خواهرتو اذیت نکن، به او بگویید بیا بریم باهم آشپزی کنیم و…
  می توانید از مقاله امر و نهی در سایت چمرانی ها استفاده کنید.
  https://chamraniha.com/talk-to-kids/
 8. دختر شما نمی تواند احساساتش را به درستی بیان کند، پس شما احساسات او را ترجمه کنید. می توانید به خواهرش بگویید که: آبجی تو رو خیلی دوست داره. فکر کنم با پرت کردن می خواد بهت بگه که خیلی دوستت داره.
بخوانید  سوال 584