جلب توجه

نام مشاور : سرکار خانم صادقی

پرسش

پسری یک سال و نیمه دارم بعضی وقتا توی سر خودش میزنه و میخنده. یا وقتی مثلا سرش جایی میخوره این کارو میکنه. آیا نگران کننده است یا خیر.

توصیف مسئله

آیا اینکه پسر یک سال و نیمه بعضی وقت ها به سر خودش ضربه می‌زند و می خندد نگران کننده است؟

ریشه

  1. یکی از ریشه های بروز این رفتار میتواند این باشد که کودک هنوز به ابزار بیانی مسلط نشده و نمی‌تواند خواسته ها و نیازهایش را با زبان بیان کند.
  2.  گاهی کودکان برای جلب توجه اطرافیان چنین رفتارهایی را بروز می دهند.
  3.  در خیلی از مواقع کودکان از سر تجربه کردن چنین رفتارهایی را انجام می دهند و برخی از والدین این رفتارهای کودکانه را خیلی جدی می بینند و با مقابله با آن ها سبب تکرار و تثبیت یک رفتار ساده می شوند.
  4.  گاهی بچه ها رفتارهایی می کنند که برای ما بزرگتر ها جالب توجه است و از دیدن آن ها می خندیم و واکنش نشان می دهیم. همین امر سبب می شود بچه ها به نوعی تشویق شده و آن کار را تکرار کنند.

راهکارها

  1. گاهی ما برای ترس از آسیب دیدن کودک توجه منفی می کنیم و او را دعوا می کنیم، گاهی هم به این رفتار او می خندیم و… در هر دو حالت کودک کودک از ما توجه دریافت کرده است. بنابراین در چنین شرایطی صرفاً سعی کنید حواسش را پرت کنید و اصلا نسبت به کاری که می کند توجه نشان ندهید.
  2. خیلی خوب است بازی هایی مثل زدن روی قابلمه و وسایل دیگر را با پسرتان انجام دهید. ظرف و ظروفی که صداهای مختلف و متفاوت دارد را بیاورید و با دست روی آن بکوبید.
  3. کودکان در این سن تمام توجه شما را برای خودشان میخواهند و حقیقتا به آن نیاز دارند. بنابراین توجه درست و کافی به خواسته ها و نیازهای کودک داشته باشید.
  4. توجه کنید که این کار را بیشتر در چه موقعیت های انجام می دهد و آن عوامل را حذف کنید.
  5. هر چه کودکان سن کمتری داشته باشند از نا آرامی های محیط آسیب و اضطراب بیشتری را دریافت می‌کنند. حتی عوض کردن خانه، ماموریت رفتن پدر، شاغل بودن مادر و عواملی از این دست هم باعث اضطرابشان می شود. بنابراین اگر چنین عواملی وجود دارد آن ها را حذف و کنترل کنید.
  6. بازی های بسیار ساده مثل توپ بازی، آب بازی، آردبازی و رنگ بازی را برای پسرتان فراهم کنید. وقتی با کودک همبازی می شوید، نهایت توجه و محبت که نیاز دارد را به او هدیه می دهید.
بخوانید  سوال 355