دست شویی رفتن

نام مشاور : سرکار خانم صادقی

پرسش

یک دختر ۵ ساله دارم که شب ادراری دارد و اینکه رفتارهای بدی از خودش نشان میدهد و همش در حال غر زدن است. و یا الکی جیغ میزند و هرچی میخواهد باید براش تهیه بشود. در رستوران انقدر غر میزند و کارهایی میکند که بیزار میشویم و اصلا دوست نداریم باهاش بیرون برویم.

توصیف مسئله

با دختر ۵ ساله ای که شب ادراری دارد و خواسته هایش را با جیغ و غر زدن ابراز میکند چه کنیم؟

ریشه

 1. اضطراب از جمله ی مهم تربت عوامل بروز شب ادراری است.
 2. گاهی علت عصبانی بودن و پرخاشگر شدن کودک سرزنش های اطرافیان به دلیل شب ادراری او است.
 3.  در خیلی از موارد برطرف نشدن نیازهای کودکان خصوصا نیاز های عاطفی می تواند سبب بروز خشم و احساسات ناخوشایند به شکل هایی که گفتید می‌شود.
 4.  گاهی دیدن فیلم و کارتن های نامناسب موجب ترس شده و سبب شب ادراری شود.
 5. اگر کودک در زمان نامناسب مثلاً زودتر از موعد و یا به شکل نامناسبی از پوشک گرفته شود، ممکن است در آینده دچار شب ادراری یا عدم کنترل ادرار شود.
 6.  امروزه خیلی از والدین مشغول موبایل و تلویزیون و… هستند و نیازهای کودک دربین این شلوغی ها گم می شود و به آن ها بی توجهی می شود.
 7.  در برخی موارد، عفونت های ادراری و مواردی از این دست سبب شب ادراری می شود.

راهکارها

 1. در ابتدای امر اصلا کودک را بابت شب ادراری سرزنش نکنید و اصلا راجع به این مقوله با او صحبت نکنید.
 2. لازم است که مترجم نیازها، احساسات و خواسته های او باشید تا هم خودتان و هم دیگران بهتر متوجه خواسته های کودک شوید. مثلاً وقتی پاهایش را می کوبد به او بگویید؛ فکر می کنم از یه چیزی عصبانی هستی! میخوای به من بگی از چی عصبانی شدی؟؟
  از این طریق به او کمک می کنید که کم کم از راه گفتگو نیازها و احساساتش را بیان کند.
 3. بهتر است کودک قبل از خواب مایعات زیادی مصرف نکند.
 4. حواستان باشد که خودتان مادر و پدر عصبانی نباشید! اینکه خود شما نارضایتی یا ناراحتی و عصبانیت خود را چطور بروز می دهید، نقش تعیین کننده در مدل رفتاری کودکتان دارد.
 5. توجه منفی به رفتارهای پرخاشگرانه کودک سبب تکرار و تثبیت آن رفتار در کودک می شود.
 6. به طور ویژه به نیازهای عاطفی کودک توجه کنید. دختر شما نیاز دارد که در طول روز بیشتر او را در آغوش بگیرید و ببوسید.
 7. زمان کافی برای بازی حرکتی_هیجانی با دخترتان در نظر بگیرید. دخترشان در این سن نیاز زیادی به بازی های آزاد و بی قاعده دارد و بسیاری از احساسات ناخوشایند از طریق این بازی ها دفع می شوند.
  کتاب الکترونیکی بازی هیجانی میتواند در ایده دادن به بازی های بیشتر به شما کمک کند.
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/
 8. توجه و کشف کنید که چه چیزهایی و چه اتفاقاتی احساسات ناخوشایند و اضطراب برای کودکتان پدید می آورد. آن عوامل را حذف کنید.
 9. هر رفتاری که کودک بروز می دهد یک نشانه است از نیازهایش. بنابراین به جای اینکه در مواقع جیغ زدن دخترتان به فکر کنترل جیغ های او باشید، دنبال کشف نیاز آن لحظه اش باشید.
 10. امر ونهی زیاد بچه ها را کلافه و پرخاشگر می کند. امر و نهی های روزانه تان را شناسایی و حذف کنید. گاهی شاید به نظرمان بیاید که خیلی امر و نهی نداریم، اما با دقت که نگاه کنیم می بینیم بارها درباره ی کارهای شخصی کودک مثل غذاخوردن، مسواک زدن، دستشویی رفتن و… به کودک امر و نهی کرده ایم.
 11. خواندن کتاب به بچه ها گفتن و از بچه ها شنیدن میتواند به شما اطلاعات خوبی بدهد.
بخوانید  گریه های طولانی