انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم صادقی

پرسش

سلام وقتتون بخیر دختری سه سال و هشت ماه دارم گاهی اوقات کاری که انجام داده یا بدون اجازه وسیله ای برداشته که براش خوب نبوده میگه مامان یا باباش گفتن آیا این عادت عادی است یا خیر.

توصیف مسئله

دختر سه سال و هشت ماهه‌تان گاهی کارهایی انجام می‌دهد (چیزی برمیدارد) و می‌گوید پدر و مادر گفته‌اند… می‌خواهید بدانید این رفتار طبیعی‌ست یا نه.

ریشه

 1. قطعا این موضوع طبیعی است و کودک در این سن درک صحیحی از خوب و بد ندارد که این موضوع جای نگرانی ندارد.
 2. کودکان در این سن به دنبال کشف چیزهای جدید و وسایل جدید هستند.
 3.  ممکن است والدین تذکرها و حساسیت های بیش از اندازه نسبت به کارهای کودک نشان داده باشند و همین موضوع باعث شده باشد که کودک دست به این رفتار بزند.
 4.  معمولا کودکان در این سن از اطرافیان و دوستان الگوبرداری میکنند.
 5. ممکن است کودک برای جلب توجه بیشتر این کارها را انجام دهد، که والدین به او بیشتر توجه کنند.
 6.  گاهی اوقات وقت کافی نداشتن برای کودک میتواند عامل اینگونه رفتارها باشد.

راهکارها

 1. شما سعی کنید نسبت به رفتارهای کودکتان واکنش منفی نداشته باشید، قطعا اطرافیان باتوجه به سن کودک، شما را قضاوت نخواهند کرد.
 2. بگذارید کودکتان خودش وسایل جدید را کشف کند و متوجه بشود که چه چیز برایش بد است و چه چیز خوب می باشد. شما میتوانید از دور نظاره گر او باشید.
 3. سعی کنید در کارهای کودکتان از دادن تذکر های مختلف مثل:نکن، دست نزن، خراب نکن، نشکن، و…. خودداری کنید.
 4. میتوانید زمان های بیشتری را برای کودک اختصاص دهید و او را در آغوش بگیرید و محبت کلامی و غیر کلامی داشته باشید.
 5. سعی کنید حساسیت های خود را نسبت به کودک کم کنید و به او سخت نگیرید، مدام حساس بودن ممکن است کودک را لجباز تر و یا کنجکاو تر کند.
 6. میتوانید بیشتر با دوستان و با همسایگانی که فرزندهای هم سن کودک شما دارند رفت و آمد کنید و ابزارهای مناسب سنشان را در اختیارشان قرار دهید.
 7. بهتر است زمان هایی را اختصاص دهید و با کودکتان بازی های هیجانی و دست ورزی انجام دهید.
 8. میتوانید بازی نمایش عروسکی را با کودک خود انجام دهید. کارکتر هایی که علاقه مند است را بسازید و با یکدیگر بازی کنید، شما میتوانید کاملا غیر مستقیم به او بگویید که چه کارهایی برای او خوب یا بد است.
 9. بهتر است به جای امر و نهی و گفتن فلان چیز برای تو بد است، دست نزن و نخور … بستر و محیط خانه مناسب و آماده برای فرزندتان باشد. مانند زمانی که بچه به میوه ای حساسیت دارد و ما سعی میکنیم اصلا نخریم تا در معرض دیدش نباشد، محیط زندگی و خانه و… هم باید مناسب کودک باشد.
 10. ایبوک بازی هیجانی و کارگاه تعامل با کودک بدون امر و نهی میتواند به شما کمک به سزایی کند.

  https://chamraniha.com/product/emotional-game/