پدر و مادر

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

سلام عرض ادب دارم من یه سوال داشتم خواستم راهنماییم کنید من مشکل وسواس دارم بخاطر همین اصلا خوشحال نیستم و حتی احساس گناه دارم که چرا نمیتونم با بچم بازی کنم یا حوصله ی هیچ کاری را ندارم، تورو خدا بهم بگید یه مادر وسواسی چطور باید باشد که نگذارد این مشکل به بچه اش هم منتقل شود و خودش هم رها شود چون واقعا زندگی رو ازم داره میگیره. ممنون میشم بهم درمانشو بگید.

توصیف مسئله

برای منتقل نکردن وسواستان به فرزندتان به دنبال راهکار هستید.

ریشه

 1. ممکن است ریشه وسواس و ناراحتی های شما اضطراب های درونتان باشد.
 2. گاهی وقت ها احساس گناه ناشی از اتفاقات گذشته باعث می شود که اضطراب و وسواس افزایش پیدا کند.
 3.  گاهی اوقات تنش های روحی و اضطراب ها باعث می شود که احساس خستگی بدنی داشته باشید و حوصله بازی یا انجام کارها را نداشته باشید.
 4.  ممکن است تغییرات رشدی کودک یا عکس العمل های دور از انتظارش باعث افزایش وسواس شما شده باشد.

راهکارها

 1. سعی کنید آرامشتان را حفظ کنید و افکار منفی و آزار دهنده را از ذهنتان پاک کنید.
 2. می توانید برای شروع از یک درمانگر کمک بگیرید و درمان وسواستان را شروع کنید. وسواس دلایل مختلفی دارد اما با پیگیری می توانید آن را درمان کنید.
 3. سعی کنید در طول روز زمان خاصی را برای خودتان اختصاص بدهید و در آن زمان کارهایی را انجام بدهید که فقط خودتان به آن علاقمند هستید، مثلا: کتابی را که دوست دارید بخوانید یا با دوستانتان وقت بگذرانید، با این کار شما احساس ارزشمندی بیشتری پیدا می کنید.
 4. برای خودتان یک برنامه بنویسید و در آن برنامه هرروز یک قدم از وسواس دور تر شوید. اگر یک روز نتوانستید به هر دلیلی کاری انجام بدهید، خودتان را سرزنش نکنید و دوباره ادامه بدهید.
 5. با همسرتان توافق کنید که زمان هایی مسئولیت فرزندتان برعهده ایشان باشد، تا از میزان استرس شما کم شود.
 6. بهتر است نسبت به رفتار های کودکتان حساسیتی نشان ندهید. کودک شما در حال طی کردن مراحل رشد است و به تجریه کردن کارهای جدید و مختلف علاقمند است.
 7. محیطی را برای بازی و فعالیت کودکتان فراهم کنید که استرس و وسواس شما را کمتر کند. حمام یا حیاط محیطی مناسبی برای این کار است. شما می توانید به راحتی آن جا را تمیز کنید و فرزندتان هم فعالیتش را انجام بدهد.
 8. حتما در نظر داشته باشید که هیچ مادری کامل نیست اما همه مادرها به اندازه کافی خوب هستند. این که شما گاهی وقت ها حوصله ندارید با پسرتان بازی کنید یا عاملی مثل وسواس باعث می شود که کمتر خوشحال باشید، چیزی از مادر بودن شما کم نمی کند. شما هنوز مادر خوب پسرتان هستید.
 9. سعی کنید از فضای مجازی و صفحه های اینستاگرام که در آن روابط مادر و فرزند به صورت کمالگرایانه نشان داده می شود، دور شوید.
بخوانید  تقاضای بغل کودک