همسالان

نام مشاور : جناب آقای احمدرضا اعلایی

پرسش

سلام. سؤالم اینه که بعضی خانواده ها اصطلاحا خیلی اهل سنگ تمام گذاشتن برای بچه هاشون هستن، مثلا جشن عبادت و تولد جذاب می گیرن برای بچه هاشون، اولا آیا این کار درسته؟
ثانیا ما چه کار باید بکنیم که فرزند ما با دیدن چنین چیزهایی، آسیب نبینه؟ و احساس حسادت و…. نکنه.
حتی توفضای مجازی هم زیاد هست از این موارد.

توصیف مسئله

گرفتن مراسماتی مثل تولد برای بچه‌ها، باید به چه اندازه و به چه شکلی باشد؟
چه کنیم که کودک با دیدن این مراسم ها برای دیگران احساس کمبود نکند؟

ریشه

 • متاسفانه با توجه به تغییرات سبک زندگی و فرهنگی به وفور شاهد موارد این چنینی در سطح جامعه هستیم.
  چه چیزی باعث می شود ما از نداشتن چنین مراسماتی احساس خسران و کمبود داشته باشیم؟
  ارزش های خانوادگی و تربیتی ما چیست؟

راهکارها

 1. مراسم برای بچه ها باید چند ویژگی داشته باشه که رشد ایجاد کنه و از آسیب های بعدی جلوگیری بشه:
  ۱. خوبی وجود خودشون و ارزشمند بودنشون را برای خودشون و اطرافیانشون یادآوری کنه، نه اینکه ویترینی باشه برای پز دادن به دیگران. در اینجا بچه ها کاملا احساس ابزار بودن می کنند. مثلا آرایش کردن بچه ها، حساسیت روی لباس فاخر و رفتارهای غیر کودکانه برای اینکه جلوی دیگران او را به نمایش بگذارند، عزت نفس بچه ها را از بین می برد.
 2. سادگی، کمک می کند همه (بچه ها و ما) همانی که هستند باشند. کسی مجبور به فیلم بازی کردن نباشد. زمانی که پای تجملات باز می شود، همه مجبور می شوند خودشان را با رنگ و لعاب تجملات یکی کنند.
 3. کودکانه باشد. سادگی هم به کودکی نزدیک است. ولی باز هم بچه ها از جشن و دور همی یک درکی دارند، به همان درک بها بدهیم و بگذاریم فضا متناسب با سن آنان باشد. قطعا گروه ارکستر و یا بزن و بکوب کودکانه نیست، سلیقه های ماست که به جشن های بچه ها تحمیل شده است.
 4. اما برای اینکه بچه ها از برنامه هایی مشابه این آسیب نبینند، چه کنیم؟
  ۰. ارزش مداری: احساس خود ما در این جنس موضوعات بسیار مهم است. اگر من نسبت به نداشتن چنین مراسمی برای فرزندم احساس کوچکی می کنم، قطعا به فرزندم منتقل می شود. داشتن ارزشها و اصول مشخص و پایبندی به آنان در این موارد بسیار تعیین کننده است.
 5. کنترل: به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بچه هایمان کمتر در چنین برنامه هایی حضور داشته باشند. هر چند که بالاخره برخی اقوام و دوستان را نمی شود نادیده گرفت.
 6.  برنامه ریزی: برای بچه ها در جشن تولد و تکلیف و مناسبت های مذهبی برنامه های مناسبی داشته باشیم و از دوستانشان دعوت کنند.
 7. . جریان سازی: با دوستانمان برای دورهمی و جشن های بچه ها قرارهای کوچک و اصولی داشته باشیم که ارزشهای تربیتیمان حفظ شود.
بخوانید  سوال 563