پدر و مادر

نام مشاور : سرکار خانم یعقوبی

پرسش

با پدری که مدام بچه ها رو دعوا میکنه، اگر مادر مانع شود مقصر اصلی شناخته میشود و پدر شاکی تر میشود، چه کنیم؟

توصیف مسئله

راهکار مناسب برای ارتباط بهتر پدر با فرزندان چیست؟ (پدر دائم فرزندان خود را دعوا میکند)

ریشه

 1. وجود شرایط فعلی جامعه از جمله ؛ بحران های اقتصادی و اجتماعی، فشار بسیاری به خانواده ها وارد کرده است. گاهی پدر خانواده تحت فشارهای زیادی قرار دارد و همین امر سبب چنین رفتارهایی می شود.
 2.  معمولا زمانی که پدر در خانه حضور دارد، ساعت خستگی کودکان است. کودکان که از صبح، فعالیت و بازی کردند، معمولا در آخر شب بسیار خسته و بی تاب میشوند.
 3.  ارتباط والدین با یکدیگر، تاثیر مستقیم بر ارتباط فرزندان با والدین دارد.
 4. خیلی از پدرها زمان لازم را برای یادگیری مسائل تربیتی کودکان نمی گذارند و همین امر سبب می شود تحمل رفتارهای کودکانه را نداشته باشند.
 5. کودکان نیاز دارند که وقت مناسبی را با پدر بگذارند. وقتی که پدرها این زمان را قائل نیستند، کودک به راه های مختلفی سعی در نزدیک شدن به او می کند. هر چند شده با انجام کارهای منفی که می داند پدر روی آن ها حساس است.

راهکارها

 1. روحیه مادر در ساختن جو کلی خانه تاثیر بسزایی دارد. لازم است برای خودتان وقت بگذارید تا بتوانید انرژی و حس مثبتی را در خانه جاری کنید.
  حتما کارگاه درس تفریح مادری را مشاهده کنید:point_down:https://chamraniha.com/product/motherly-fun/
 2. پدر و مادر ، حتما زمانی در روز را برای صحبت با یکدیگر اختصاص دهند. اگر فرزندان شما، مشکل یا مسئله ای دارند در آن زمان با یکدیگر در مورد آن صحبت کنید.
 3. به هیچ وجه در حضور کودکان صحبت نکنید. والدین هر دو مسئول تربیت فرزندان خود هستند و نباید بار این مسئولیت بر دوش یکی از آنان باشد. بنابراین لازم است پدر به یادگیری تربیت فرزند بپردازد و در این زمینه مطالعه کند.
 4. با فرزندان خود صحبت کنید و بچه ها برای ورود پدرشان می‌توانند یک برنامه خوب داشته باشند. مثلا یکی نقاشی بکشه، یکی شربت درست کنه و…
 5. زمانیکه همسر شما،با فرزندان خود در حال مجادله است، به هیچ وجه شما جانبداری کسی را نکنید. میتوانید در نقش تسهیل‌گر عمل کنید و حرف های دو طرف را برای هم ترجمه کنید و کمک کنید که تعامل و گفتگو شکل بگیرد و خودشان به نتیجه برسند.
 6. همسر خود را دعوت به آرامش کنید و هنگامیکه بچه ها حضور ندارند در مورد رفتار اشتباه ایشان صحبت کنید.
 7. سعی کنید به شکل های مختلف رابطه بچه ها با پدرشان گرم و خوب شود. مثلا هنگام درست کردن غذا، با صدای بلند بگویید: چه بابای مهربانی که این همه خوراکی های خوشمزه برای ما خریدن
  خوش بحالت که بابای خوبی داری،برات لباس های قشنگ خریده و…
 8. آخر هفته ها برنامه تفریحی داشته باشید. با هم به پارک، کوه، دشت و… بروید. از پدر بخواهید با فرزندان خود بازی کند.
 9. ارتباط شما با همسرتان بسیار مهم است. سعی کنید در خانه احترام ایشان را حفظ کنید و ایشان هم محبت شأن را به شما بیشتر کنند.
 10. فعالیت ها و بازی های خانوادگی طراحی کنید؛ مثلا بعد شام با هم ادابازی کنید، درگوشی بازی و…
بخوانید  سوال 501