تلوزیون و فضای مجازی

نام مشاور : سرکار خانم یعقوبی

پرسش

انیمیشن مفید و آموزنده مناسب سه و چهار سال معرفی کنید؟

توصیف مسئله

معرفی چند نمونه انیمیشن مفید و آموزنده متناسب سن ۴ سال می خواهید.

ریشه

 1. با توجه به شرایط فعلی کرونا، کودکان بیشترین زمان خود را در خانه هستند و ناخودآگاه وابستگی به تلویزیون پیدا می کنند. به همین جهت نمی‌توان مشاهده تلویزیون را کاملا منع کرد.
 2.  گاهی خانواده برای کودک برنامه ی بازی ندارند و همین امر سبب وابستگی بیشتر کودک به تلویزیون می شود.
 3. گاهی ما اطلاعات کافی از روند رشدی بچه ها و لوازم رشدی او در هر سن نداریم. از این رو ممکن است به اشتباه فکر کنیم که در ۴ سالگی کودک نیاز به دیدن کارتون های آموزنده دارد. در صورتی که نیازهای کودک در این سن چیزهای دیگری است.

راهکارها

 1. هنگام مشاهده تلویزیون، در نظر داشته باشید، مدت زمان طولانی کودک، ساکن نباشد. بلکه هر چند دقیقه‌ای، یک فعالیت را با هم انجام دهید. می توانید همراه یکدیگر مشاهده تلویزیون را به یک فعالیت جالب در بیاورید. مثلاً صدای تلویزیون را قطع کنید و به جای شخصیت ها، صحبت کنید و …
 2. یکی از کارهای دیگه اینکه بعد از مشاهده این انیمیشن از فرزند خود بخواهید که داستان را، برای شما تعریف کند؛ چه ماجرایی داشته؟ خودش دوست دارد جای کدوم یک از این شخصیت‌ها باشه؟
 3. مهمترین ویژگی انیمیشن خیال‌پردازی و وارد شدن در دنیای کودکانه است. به همین جهت انیمیشنی را یک انیمیشن‌ خوب می‌دانیم، که حتماً به این نکته توجه شده باشد.
 4. یک انیمیشن خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد:
  الف) هدف اصلی خود ، یعنی خیال پردازی را در نظر بگیرد. شخصیت اصلی داستان و اشخاصی که در آن وجود دارند به صورت خیالی و باور ناپذیر باشد مثلاً مثل کارتون پیکاسو یک ماشین شخصیت ماشین کوچولو شخصیت اصلی داستان است و در یک شهر ماشینی زندگی میکند.
  ب) کلمات و گفتگوهای بین شخصیت های داستان، کودکانه و متناسب با سن آنها باشد.
  ج) بهتر است انیمیشنی را انتخاب کنید که شخصیت های آن محدود باشد تعداد زیاد شخصیت ها در یک داستان برای این رنج سنی مناسب نمی باشد.
  ه) انیمیشن هایی را انتخاب کنید که تصویر پردازی ساده ای داشته باشند.
 5. کری کارسون، گرینچ،ماشا و آقا خرسه، اتوبوس ها، اتل متل یه_ جنگل( ایرانی)، زنبورها، بارباپاپا، موچولوها، اینور آب، حسنا کوچولو
 6. یکی از بهترین راه ها اینست که انیمیشن های منتخب خودتان را دانلود کرده و برایش نمایش دهید.
بخوانید  غریبی کردن کودک