انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم زهرا مهدیان

پرسش

سلام. پسری دو سال و سه ماهه است که اسم همه چیز و همه کاری رو میپرسه. مثلا الآن با این سن کم هر ماشینی رو در خیابان حتی از دور و از هر زاویه ای ببینه اسمشو درست میگه، طوری که بقیه حتما باید نزدیکتر بشن و اسمشو بخونن. یا نام هر بازی که باهاش انجام میدیم رو میپرسه. مثلا روی پامون میذاریمش و بالا و پایینش میکنیم میگه داری منو چیکار میکنی؟
الآن به تازگی موقع تعویض پوشک بدنش رو میبینه این سوال رو میپرسه و میگه این چیه؟ اولین بار که پرسیده بهش گفتن بدنته. آیا درسته؟ و اگر نه ، چه پاسخی باید داد؟

توصیف مسئله

پسر شما اسم همه چیز و همه کاری را می‌پرسد؛ از نام بازی‌ها تا نام اعضای بدنش و …

ریشه

  1. همه چیز برای بچه ها تازگی دارد. و دنبال کشف محیط پیرامون هستند اما این بزرگتر ها هستند که باید بستر مناسبی برای کسب تجربه فراهم کنند.
  2. بچه‌ها توضیحات واقعی و منطقی را درک نمی‌کنند به خصوص اگر در زمینه مسائل انتزاعی باشد. بنابراین دادن این گونه توضیحات علاوه بر اینکه سوالات بیشتری برایشان به وجود می‌آورد آسیب‌های زیادی دارد.
  3.  در خصوص تربیت جنسی، دادن آموزش و گفتن عضوخصوصی و … باعث کنجکاوی بیشتر می‌شود.

راهکارها

  1. ادبیات صحبت و ارتباط با کودک باید کودکانه باشد.
    تا جاییکه امکان دارد پاسخ مستقیم به کودک ندهید. مثلا خودت چی فکر میکنی؟ یا بیا یه اسم خودمون بذاریم مثلا درخت تپل مپلی.
  2. اطلاعات علمی ندهید. آگاهی های علمی چون مناسب سنش نیست باعث می شود از فضای کودکی دور شود. پس سوالات را با تخیل پاسخ دهید.
  3. در مورد بخش دوم سوال، بله پاسخ مناسبی داده شده. نباید کودک را کنجکاو کرد اگر با خونسردی یک پاسخ این‌چنینی داده شود، کودک سراغش را بعدتر نخواهد گرفت. اما اگر اشاره به عضو خصوصی کنیم و برایش توضیح و دلیل منطقی بیاوریم یا با دعوا از او بخواهیم این سوال ها را نپرسد فقط او را تحریک کرده ایم که مجدد این عضو خصوصی را کشف کند.
  4. در مورد سوالاتی که می‌پرسد ابراز ناراحتی و کلافگی نکنید. چون تا الان که از سر کشف و کنجکاوی این کار را می‌کرده در صورتی که حساسیت نشان دهید این کارش جنبه لجبازی پیدا می‌کند.
بخوانید  سوال 714