دست شویی رفتن

نام مشاور : سرکار خانم زهرا شاه حسینی

پرسش

من یه پسر ۴ ساله و یه دختر ۸ماهه دارم.وقتی پوشک دخترمو عوض میکنم طبق معمول همه اوقات پسرمم حضور داره اما یا مشغول کار خودشه یا اگرم نگاه کنه بی توجهه و کنجکاوانه و خاص نیست.من تا حالا بهش تذکر ندادم که نگاه نکنه چون می ترسیدم بیشتر باعث جلب توجهش بشه.آیا این کار درسته یا باید تذکر بدم و نذارم نگاه کنه ولو نگاه بی توجه؟
و یه سوال دیگه اینکه پسرم توی دستشویی رفتن یه مقدار تنبله و اکثرا انقد صبر میکنه که هول میشه و حتی یکی دوبار که خیلی سرگرم بازی بوده به قدری هول شده بود که دیگه نتونست خودشو کنترل کنه و خیس کرد.نمی دونم چیکار کنم،تذکر هم چندان موثر نبوده.این نکته رو هم بگم که ما اصلا راجع به دستشویی رفتن بهش سخت نگرفتیم حتی چون دوست داره خودش بشوره همیشه بهش این اجازه رو دادیم که خودش بشوره.

توصیف مسئله

آیا هنگام تعویض پوشک نوزاد باید به بچه دیگر تذکر داد؟ دلیل تنبلی پسر 4 ساله برای رفتن به دستشویی چیست آیا طبیعی است؟

ریشه

 1. حساسیت نشان دادن، تذکر دادن و آگاه کردن بچه نسبت به امور مختلف باعث تثبیت آن مسئله می‌شود.
 2. در مورد دستشویی هم طبیعی است که پسر این سنی حواسش به بازی پرت بشود. نه تشویق نه تنبیه برای بچه های زیر هفت سال مناسب نیست.

راهکارها

 1. در مورد عوض کردن پوشک کار درستی کردید که تذکر ندادید. باید خود ما به عنوان بزرگسال رعایت کنیم ولی حساس کردن بچه ها به هیچ وجه کار درستی نیست و باعث نمی‌شود آنها بیشتر رعایت کنند.
  لطفا از این به بعد نه در خصوص دستشویی رفتن و نه نگاه نکردن به خواهرش تذکر ندهید.
 2. بهتر است هر زمان که فکر کردید پسرتان دستشویی دارد و مقاومت می‌کند با بازی و تخیل او را به سمت دستشویی سوق بدهید.
  مثلا: خب الان شب شده بیا در مغازمون رو قفل کنیم بریم خونه بخوابیم. خب حالا صبح شده بریم دست و صورتمون رو بشوریم.
 3. بهترین کار برای اینکه پسرتان خواهرش را نبیند این است که در صورت امکان زیرساختی فراهم شود تا بدون تذکر دادن به طور طبیعی مانع دیدن او شد. مثلا: در دستشویی یا حمام وسیله ای تعبیه شود و همانجا پوشک تعویض شود.
 4. سعی کنید کمتر غذاهای با طبع سرد به فرزندتان بدهید. غذاهای گرم بدن را گرم می‌کند و کنترل کردن را برای بچه ها بهتر می‌کند.
  البته به طور کلی با بیشتر شدن سن کنترل او هم بیشتر خواهد شد؛ بنابراین تا آن زمان صبوری زیادی لازم است.
بخوانید  سوال 541