ترس

نام مشاور : سرکار خانم حبیب پور

پرسش

سلام با ترس کودک 4 ساله چیکار باید کرد؟تا توی اتاق یا اشپز خونه تنهایی نمیره و منو مجبور میکنه باهاش برم حتی اگه اب یا اسباب بازی بخواد.

توصیف مسئله

شما می خواهید بدانید، چه راهکاری های برای ترس یک کودک ۴ ساله وجود دارد؟

ریشه

 1. یکی از مهم ترین عواملی که منجر به ترس غیر عادی در بچه ها می شود؛ حساسیت بالا ی پدر و مادر است. ما بدون اینکه بدانیم حساسیت بچه ها را بالا می بریم و از طرف دیگر آن ها را ضعیف می کنیم. حساسیت ما نسبت به تمیزی و کثیفی، نجس ، پاکی و … همچنین عصبانیت و از کوره در رفتن مادر به شدت در این زمینه ها تاثیر دارد و بچه را ضعیف و شکننده می کند.
 2.  تذکر های زیاد و امرو نهی باعث می شود که فرزند ما از انجام کارها بترسد. گاهی ترس ها و محافظه کاری های ما از این جنس که نپر، مواظب باش نیوفتی و … بچه را ترسو می کند.
 3. گاهی یک عامل مشخص یا اتفاق ناخوشایند باعث بروز ترس در کودک می شود، مانند دیدن یک فیلم ترسناک یا تنها ماند در یک اتاق که قفل شده است.
 4. کودکان 4 تا 6 ساله از تصورات خود می ترسند. آن ها در این سن قادر به تشخیص واقعیت از تخیل نیستند.
 5. به طور کلی سه عامل مهم وجود دارد: وسواس، محافظه کاری و اقتدار یکی از والدین. هرکدام از این سه عامل بچه را ضعیف می کند. با کوچکترین حرف ناراحت می شود و انعطاف ندارد. همیشه در مقابل تغییرات نگران است و می ترسد.
بخوانید  حرف نشنوی کودک

راهکارها

 1. به هیچ وجه به هنگامی که بچه می ترسد، او را به خاطر نگرانی و ترسش شماتت نکنید(اینکه ترس نداره)، او را مقایسه نکنید (مثلا نگاه کن بقیه اصلا نمی ترسند).
 2. اگر امر و نهی در مسائلی مثل کثیفی و تمیزی و ریسک پذیری و… دارید کم کم به صفر برسانید.
 3. حتما ترس او را ریشه یابی کنید. حساسیت هایتان را کنار بگذارید.
 4. بازی ها و فعالیت هایی را که نیاز به ریسک پذیری بیشتری دارد انجام دهید، مثل روشن کردن آتش به همراه شما ،درست کردن خمیر با آب و آرد و… با خود کودک و بازی با گل و شن.
  کتاب الکترونیک هیجان بی دردسر در این زمینه می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/
 5. برای ترس هایش مرحله به مرحله پیش روید برای مثال برای ترس از اشپز خانه ،می توانید به همراه کودک در اشپز خانه غذا درست کنید یا همراه اعضای خانواده همگی باهم در اشپز خانه غذا بخورید و برای ترس کودک از اتاق هم می توانید یکسری از بازی های مانند سایه بازی در اتاق به همراه کودک انجام دهید.
 6. محبت کلامی و غیر کلامی(نوازش و بوسیدن و…)را افزایش دهید.
 7. در مورد ترس ها و حساسیت های بچه ها باید گفت بخش زیادی از آن طبیعی است .هر قدر سن بچه ها کمتر باشد، این حساسیت بیشتر است چون منشأ خیلی از اتفاقات را نمی دانند.
 8. سعی کنید با نمایش و از زبان عروسک ها و …در یک فضای شاد و همراه با همدلی از او بپرسید از چه چیز در آشپزخانه ، اتاق و …میترسد و به مرور آن را کنترل کنید.
 9. خوب است شب ها کنار خودتان بخوابد.
 10. تا مدتی اصلا تنهایش نگذارید و همه جا همراهش باشید
بخوانید  بازی با کودکان