انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم صفایی

پرسش

پسرم دو سال و نیمشه. مدام در حال حفظ کردن شعر و مکالماتی هست که میشنوه. بخصوص شعر. این عادیه؟

توصیف مسئله

با پسر دوسال و نیمه ای که شعر و مکالماتی را که میشنود، حفظ میکند چه برخوردی کنیم؟ آیا این رفتار عادی ست؟

ریشه

 1. توجه بیش از اندازه والدین به جزییات رفتار بچه ها خصوصا در ایام کرونا، موجب میشود روی هر رفتار آن ها حساس شده و نگرانی های متعددی برایشان بوجود بیاید.
 2.  گاهی عدم آشنایی کافی با ویژگی های رشدی و رفتاری هر سن، باعث میشود که پدر و مادر در تشخیص رفتار های عادی از غیر عادی، دچار سردرگمی شده و از بعضی رفتارها ناراحت شوند.
 3. گاهی وقت ها بچه ها از طریق تلویزیون، گوشی و کتاب شعر، زیاد در معرض شنیدن شعر قرار میگیرند.

راهکارها

 1. خوب است مطالبی را مرتبط با ویژگی های رشدی بچه ها در سنین مختلف مطالعه کنید. کتاب‌های انتشارات صابرین در این زمینه راهنمای خوبی برای والدین و مربیان است.
 2. این مسئله کاملا طبیعی ست. چون بچه ها در این سن به تازگی حرف زدن را یاد گرفته و چیزهایی که میشنوند برایشان جدید است، هرچیزی را زیاد تکرار میکنند؛ خصوصا آنهایی که آهنگی بیشتری داشته باشند.
 3. بچه ها در این سن خیلی به اطراف خود و مخصوصا به رفتار های پدر و مادر توجه دارند و مدام در حال یادگیری و تجربه و کشف هستند. بهتر است محیط اطراف و مکالمات بین خود و اطرافیان را مدیریت کنید تا صحبتی را نشنوند و تکرار نکنند که از شنیدنش ناراحت شوید.
 4. این جنس رفتارهل در کودک دوره ای ست و می‌گذرد. اگر فرزندتان شعری خواند یا صحبت نامناسبی کرد، واکنش منفی نشان ندهید و او را نسبت به این صحبت یا شعر و… آگاه نکنید تا این رفتار در کودک تان ماندگار نشود.
 5. کودک خود را زیاد در معرض تلویزیون دیدن قرار ندهید.
 6. بازی های مختلف دست‌ورزی مثل آرد بازی، خمیر بازی و بازی های هیجانی مثل دنبال بازی، آب بازی، رنگ بازی را در برنامه روزانه کودکتان قرار دهید.
  کتاب الکترونیک بازی‌های دست‌ورزی با خانواده، پیشنهادهای خوبی برای خانواده‌ها دارد.
  https://chamraniha.com/product/craftsmanship/
 7. از این استعداد فرزندتان استفاده کنید؛ برایش کتاب‌ داستان بخوانید. کتاب‌هایی که تصاویر زیادی دارد و هر بار از روی تصویر، داستانی متنوع بگویید (به متن پایبند نباشید).
بخوانید  دوست داره مثل کارتن ها دایناسور بشه!