انگیزه و علاقه

نام مشاور : سرکار خانم حبیب پور

پرسش

پسر شش ساله ام خیلی علاقه دارد در خرید منزل کمک کند و تنهایی به خرید برود و من هم با او همراهی کردم اما نگرانم که شاید اتفاقی برایش بیفتد آیا برای پسری با این سن دادن مسئولیت خرید زود نیست(مسافت خیلی نزدیک نیست خیلی دور هم نیست)

توصیف مسئله

با پسر ۶ ساله ای که علاقه زیاد به خرید کردن دارد و دوست دارد خرید منزل را تنهایی انجام دهد، چه باید کرد؟

ریشه

  1. معمولا حس استقلال و خود محوری از ۳ یا ۴ سالگی در بچه ها شکل میگیرد و اگر درست هدایت شود، نتیجه خوبی به همراه دارد .
  2.  بسیاری از والدین از روی دلسوزی و محبت بیش از حد، فرزندشان را از انجام مسئولیت‌های کوچک محروم می کنند و تمام کارها را خود انجام می داند.
  3. انتشار خبرهای گوناگون در رابطه با کودک آزاری، کودک دزدی و… باعث ترس خانواده‌ها شده و در نتیجه اجازه ی انجام مسئولیت‌های خارج از خانه را به بچه‌ها نمی‌دهند.

راهکار ها

  1. سعی کنید به کودکتان مسئولیت های کوچک بدهید، کارهای کوچک که در توانش باشد. اگر اشتباه انجام داد، ایراد نگیرید و نکات مثبت کار او را ببینید. مثلا وقتی پدر میخواهد یک وسیله ای را تعمیر کند: از کودک بخواهید پیچ گوشتی بیاورد یا پیچی را باز کند.
  2. کودکان ۶ ساله توانایی این را دارند که خرید های کوچک را انجام دهند. بهتر است مسئولیت های کوچک را به کودکتان بدهید. البته نباید افراط یا تفریط به خرج دهید. به این شکل که مدام کودک ۶ سال به مغازه برود ، می تواند به مغازه برود و یک چیز کوچک بخرد و مادر هم از داخل بالن یا در کوچه منتظر کودک خود بماند.
  3. می توانید در قالب بازی یکسری مسئولیت ها به کودک بدهید. بازی های مانند مغازه بازی ، شیرینی فروشی و… ، مثلا میتوانید در بازی او را مسئول و یا مغازه دار معرفی کنید و از کودکتان خرید کنید یا خودتان مغازه دار شوید و کودکان از شما خرید کند
  4. حس استقلال طلبی پسرتان را علاوه بر خرید های کوچک، با مسئولیت های ریز و درشت در خانه اغنا کنید؛ مثلا شستن حمام، جمع آوری وسایل، آشپزی و …
  5. اگر مغازه ها آنقدر نزدیک نیست که از پنجره خانه او را ببنید، همراه او بروید و چند قدم مانده به مغازه، او تنهایی برود و خرید را انجام دهد.
  6. زمانی که برای خرید به فروشگاه‌های بزرگ می‌روید، می‌توانید از قبل لیست خریدتان را با کمک فرزند خود تصویرسازی بکنید و در فروشگاه از او بخواهید با توجه به نقاشی‌ها، وسایل مورد نیاز خانه را از درون قفسه‌ها بردارد.
بخوانید  سوال 358