نام مشاور : سرکار خانم حبیب پور

وابستگی

پرسش

سر ۶ ساله ام به من خیلی وابسته نیست ولی خیلی دوست داره شبها پیش من بخوابه چه کار باید بکنم؟

توصیف مسئله

با پسر ۶ ساله ای که عادت دارد شبها کنار مادرش بخوابد، چه باید کرد؟

ریشه

 1. در روند جدا کردن جای خواب کودک باید محبت و علاقه بسیار زیادی را دریافت کند، در غیر این صورت نسبت به جدا سازی مقاومت نشان میدهد.
 2. در اکثر مواقع جدا کردن زود هنگام، بازگشت مجدد را در سنین بالاتر به همراه دارد.
 3.  اگر والدین نگذارند کارهایی را که خود کودک می تواند از پس آنها بر بیاید، ( پوشاندن لباس، غذا در دهان گذاشتن، شانه کردن موها و ..) انجام دهند، در واقع به وابستگی او در سایر فعالیت ها دامن می زنند.
 4. گاهی بچه ها به دلیل کمبود ارتباط با مادر، بازی نکردن مادر با بچه، شرایط روحی نامناسب مادر و زمینه های اضطرابی که برای کودک وجود دارد، هنگام خواب به مادر وابسته می شوند، خوب است در طول روز بیش از پیش به کودکتان محبت کنید و او را در آغوش بگیرید و به او بگویید چقدر دوستش دارید. به نوعی از خوابیدن در کنار شما احساس آرامش میکند.

راهکارها

 1. برای مدتی بگذارید کنار شما بخوابد و حساسیتی نشان ندهید. بعد از اینکه که فرزندتان اطمینان کافی را از حضور شما پیدا کرد و حس اعتماد در او شکل گرفت، به تدریج و با جذاب کردن محل خوابش، او را تشویق به خوابیدن در تخت خودش کنید. به عنوان مثال، همراه پسرتان به بازار بروید، پارچه بخرید و همراه هم یک روتختی برای تختش بدوزید. و یا با تکه های چوب، مقداری میخ و ابزار موجود در خانه، برای اتاق و تختش وسیله بسازید. به یاد داشته باشید که می توانید با ایجاد تغییراتی جزیی در اتاق، باعث شوید فرزندتان خودش اتاقش را به عنوان محل خواب انتخاب کند.
 2. خوب است در طول روز بیش از پیش به کودکتان محبت کنید و اورا در آغوش بگیرید و به او بگویید چقدر دوستش دارید.
 3. در طول روز حداقل ۱ساعت با فرزندتان بازی هیجانی مثل آب بازی ، رنگ بازی ، بازی با توپ و … انجام دهید تا شب خواب راحت تری داشته باشد.
 4. می توان قبل از خواب یک یا دو کار ثابت که پسرتان دوست دارد را انجام دهید، مثلا قصه بخوانید ، یک بازی ساده انجام دهید و همدیگر را بغل کنید.
 5. مقاله زیر میتواند شما را راهنمایی کند:
  #سن_جدا_کردن_محل_خواب_کودک
  https://chamraniha.com/sleep-kids/
بخوانید  ورود فرزند جدید