لجبازی و پرخاشگری

نام مشاور : سرکار خانم فاطمه شامیری

پرسش

برای کنترل خشم و عصبانیت بچه های بالای 7سال چه راهکارهایی هست ؟

توصیف مسئله

چه کار کنیم بچه های بالای 7 سال بتوانند خشمشان را کنترل کنند؟

ریشه

  1. ما به عنوان پدر و پادر بالاخره گهگاه عصبانی میشویم. در بعضی خانواده ها این بروز عصبانیت زیاد است و بچه ها کاملا متوجه میشوند. مثلا وقتی داد زدن مادر و پدر در طول روز چند بار اتفاق بیفتد خب بچه طبیعتا داد زدن یکی از بازخوردهای معمولش میشود.
  2. همه افراد چه کوچک چه بزرگ به تخلیه انرژی احتیاج دارند.
  3.  ممکن است به خاطر امر و نهی زیاد دچار خشم زیادی بشوند.
  4. گاهی اوقات بچه ها یا بزرگتر ها برای جلب توجه دیگران از خشونت استفاده میکنند.

راهکارها

  1. در سنین 7سال دوم بچه ها کم و بیش میتوانند مفهوم قانون را درک کنند ، همراه با کودک گفت و گو کنید و رفتارهایی که برایتان قابل قبول نیست را به عنوان قانون عصبانیت تعیین کنید .برخی خانواده‌ها اهمیتی نمی‌دهند که درب به‌هم‌کوبیده شود یا صدا بالا برود. برخی خانواده‌ها هم تحمل این رفتارها را ندارند. درمقابل هم بچه ها بعضی از واکنش های والدین را حین عصبانیت اصلا دوست ندارند.میتوانید راه های جایگزین هم پیشنهاد بدهید مثلا فرد عصبانی به بالشت مشت بکوبد یا دقایقی را در اتاق تنها باشد و … همه این راه ها را میتوانید به صورت کاردستی همراه با فرزندتان بسازید تا برای او هم جذاب باشد و هم نهادینه شود.
  2. می‌توانید جعبه‌‌ای تحت عنوان «آرام‌شدن» برای او بسازید تا در اوقات ناراحتی از آن استفاده کند.این جعبه را با اشیایی که به آرام‌شدن او کمک می‌کنند و قبلا در مورد آن باهم صحبت کرده اید پر کنید؛ مانند کتاب، اشکال رنگ‌کردنی و ماژیک و…
  3. محرک هایی مثل فیلم های غیر مناسب و بازی های رایانه ای و یا محیط خشن را از فرزندتان دور کنید.
  4. ر این سن هم مهمترین راه چاره دیدن شما به عنوان الگو ست پس سعی کنید در زمان خشم الگوی مناسبی باشید.
  5. هرچند که کودکان دیگر خردسال نیستند اما همچنان به محبت فراوان پدر مادر نیاز دارند پس محبت کلامی و لمسی را همچنان در برنامه خود به مفدار زیاد داشته باشید.
  6. بازی در این رده ی سنی همچنان مفید است خصوصا بازی های هیجانی و دسته جمعه و خانوادگی.
بخوانید  دیوانه وار تیم های فوتبالی رو دوست داره و دنبال می کنه!