جلب توجه

نام مشاور : سرکار خانم صحتی

پرسش

میخواستم بپرسم در مورد اسم فرزند جدید باید چقدر نظر فرزند اول دخیل باشه؟دخترم چهار سالشه و ما برای دختر جدیدمون که هنوز به دنیا نیومده اسم حلما رو انتخاب کردیم ولی دخترم این اسم رو دوس نداره،چی باید بهش بگم؟

توصیف مسئله

درباره انتخاب اسم فرزند دوم با نظر فرزند اول چه راهکاری دارید؟

ریشه

 1. گاها والدین نگرانند که اگر فرزند اول در همه امور فرزند دوم دخیل نشود و نظرش اعمال نشود، ممکن است در آینده روابط او با خواهر یا برادرش دچار مشکل شود.
 2. کودکان معمولا در کودکی چون با همسالان خود در ارتباط اند، ممکن است به صورت دوره ای یک اسم را دوست داشته باشند و هر دفعه نظرشان تغییر کند.
 3. یکی از راه هایی که باعث میشود که روابط بین فرزند اول با دوم به خوبی پیش برود، حفظ جایگاه فرزند اول در خانواده می باشد. کودک شما ممکن است نگران جایگاه خود بعداز حضور فرزند دوم باشد و این تنها معطوف به انتخاب اسم نیست.
 4. به هر حال مسائل بچه‌ها بچه‌گانه است و باید به صورت بچه‌گانه به آن پرداخت؛ به بچه اول بگوییم تو چه اسمی دوست داری؟ می‌تونی این طوری صداش کنی.

راهکار ها

 1. می توانید با او درباره علت انتخاب اسم صحبت کنید و نظر او را در این زمینه بپرسید.
 2. بهتر است حساسیت زیادی روی این موضوع نشان ندهید و خیلی دلایل منطقی و اینکه ما حتما باید این اسم را انتخاب کنیم برای کودک چهارساله خود نیاورید.
 3. از او بخواهید که علت انتخاب اسم دیگر را بگوید و اینکه بدانید این انتخاب اسم گذراست و بعداز چند وقت فراموش خواهد شد.
 4. میتوانید بعداز تولد فرزند خود حتی بگذارید برای مدتی او را به اسمی که دوست دارد صدا کند تا حساسیت او کمتر شود.
 5. این روند که با یک احساس همدردی با کودکمان همراه است میتواند حتی به این صورت باشد که با او درباره انتخاب اسم خود او قبل از به دنیا آمدن صحبت کنید و آن را به صورت یک داستان بامزه برایش تعریف کنید.
 6. ما قرار نیست مطلق باشیم بهتر است حد وسط را رعایت کنیم و نه آنطور باشیم که کودک هیچ نظر و دخالتی درباره فرزند دوم نداشته باشد نه به این صورت که درباره همه چیز و همه اتفاق ها نظر بدهد و ما هم حتما بخواهیم آن را اعمال کنیم‌.
 7. بهتر است برای تحکیم جایگاه فرزند اول و روابط او با فرزند دوم به او محبت زیادی بکنید و حتی بعد از حضور فرزند دوم برای فرزند اول وقت بگذارید و با او بازی کنید،زیرا اگر او از جایگاه خود مطمئن باشد و از محبت شما نسبت به خود سیراب شود، سایر مشکلات رفع خواهد شد.
 8. مطالعه این مقاله هم میتواند به شما کمک کند.
  https://chamraniha.com/second-child/
بخوانید  مکیدن انگشت