رشد کلامی

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

برای پسر دوساله بازی یا اسباب بازی ای که بتونه به رشد کلامی و فکری‌ش کمک کنه چه پیشنهادی دارین؟ خوب نمی‌تونه صحبت کنه و کسی متوجه حرفاش نمی‌شه.

توصیف:

پسر بچه ی دوساله‌ای، هنوز خوب صحبت نمی‌کند. آیا اسباب بازی به رشد کلامی او کمک می‌کند؟

ریشه:

۱- بچه ها در سنین مختلفی می‌توانند حرف بزنند. گاهی اوقات ما در ذهنمان بچه ها را باهم مقایسه کرده و نگران می‌شویم.
۲- توجه به این نکته که پسرها عموماً در حرف زدن و بعضی کارهای دیگر کمی دیرتر توانمند می‌شوند، بیشتر می‌تواند خیال ما را راحت کند.
۳- بسته به میزان حرف زدن پدر و مادر به خصوص مادر در خانه با هم و با کودک، دایره لغات کودک و تواناییِ حرف زدنش شکل می‌گیرد.
۴- میزان ارتباط کودک با اجتماع و مخصوصاً فضاهایی که هم‌سالانش در آنجا هستند، تسریع کننده‌ی خوبی برای ارتباط کلامی کودک و بسیاری از مهارت‌های دیگر او است.

راهکارها:

1.نگران نباشید و به این قضیه زیاد فکر نکنید. بچه هایی بودند که خیلی دیرتر از سن پسر شما به حرف افتادند و الان هیچ مشکلی ندارند. همین نگران نبودنِ شما، خیلی در بهبود شرایط کمک می‌کند.

2.همیشه با خودتان مرور کنید که پسر من دو ساله است. به اندازه همین‌قدر از او انتظار داشته باشم. البته که جامعه مرتب ما را تشویق می‌کند انتطارهایمان را از بچه ها بالا ببریم، ولی شما با آرامش، خودتان را از این فضاها بیرون بکشید.

3.یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین کارها، بازی‌های ساده است. اتفاقاً اسباب بازیهای پیچیده و بازی‌های فکری برای این سن مناسب نیستند.

بخوانید  شب ادراری در پنج سالگی

4.خمیر رنگی، رنگ انگشتی خوراکی و دیگر وسایل بازی ساده که می‌توان با آنها دست ورزی انجام داد مناسب‌ترین و کاربردی ترین ابزار بازی برای این سن هستند.
کتاب الکترونیک بازیهای دست‌ورزی با خانواده، می‌تواند راهنمای خوبی برای شما در این زمینه باشد.
https://kachi.chamraniha.com/product/craftsmanship/

5.مهمترین کمک برای حرف زدن بچه ها، صحبت کردن در حین بازیهای ساده است. مثلا در حین خمیر بازی بگیم: من دارم یه گردالی درست می‌کنم و قلش میدم سمتت، شما می‌خوای چی درست کنی؟
وای ببین بارون نمکا رو، می‌خوای شمام بارون بپاشی؟ و از این مدل گفت و گوهای ساده.

6.تصویر خوانی از روی کتاب داستان‌های ساده هم برای تقویت شنیدن و گفتن بچه ها موثر است. می‌شود چیزهایی را ‌که می‌بینید در صفحه های کتاب به او نشان دهید و شما صدای شخصیتها را در آورید. این کار به کودکان اعتماد به نفس می‌دهد هر آوا یا کلمه‌ی ساده‌ای می‌توانند به نمایش بگذارند.

7.شعرخوانی های ساده برای بچه های کوچک خیلی مفید است. شعرهای ساده که بیشتر از آواها تشکیل شده است.