پدر و مادر

نام مشاور : سرکار خانم صحتی

پرسش

با پرسش (حوصله ام سر رفته بچه ها در سن ۷ سالگی چه کار کنم) چه کنیم؟
با این که چندین راهکار هم جلوی پاشون میزاری برای اینکه مجبور کنند با هاشون بازی کنی این جمله را می گن.

توصیف مسئله

شما میخواهید بدانید در پاسخ به سوال بچه ها مبنی بر اینکه حوصله مان سررفته چه کنید.

ریشه

  1. در شرایط کرونا بچه ها مجبور اند که بیشتر در خانه باشند و این موضوع باعث شده است که آنها کسل شوند و دائم حوصله شان سربرود.
  2.  ممکن است نداشتن برنامه برای فعالیت های بچه ها باعث شود که آنها ندانند که در طول روز چه کاری انجام دهند.
  3. بچه ها نیاز دارند در بازی ها و فعالیت های خود یک فرد هم سن و سال به عنوان هم بازی و تعامل کننده حضور داشته باشد.
  4.  ممکن است والدین در برخی از کارها اجازه مستقل عمل کردن را به بچه ها ندهند و در بعضی کارهای دیگر مثل بازی توقع مستقل بودن آن ها را داشته باشند.
  5. ممکن است بچه ها به جای داشتن ابزار خام و بازی ساز، اسباب بازی های آماده و رایج داشته باشند و طبیعتا خیلی زود از بازی با آنها خسته می شوند.

راهکارها

  1. در شرایط کرونایی و قرنطینه علاوه بر بزرگتر ها، بچه ها هم خسته و بی انگیزه شده اند در نتیجه بهتر است نگذارید در این شرایط بمانید، سعی کنید بیرون بروید و حتی هنگامی که پارک ها خلوت است به پارک بروید تا بچه ها بازی کنند، برنامه ورزش و پیاده روی صبحگاهی بگذارید تا انگیزه و علاقه بچه ها بهتر شود.
  2. میتوانید همراه خود بچه ها برای طول روز برنامه ریزی کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید. داشتن برنامه برای بچه ها ایجاد انگیزه میکند و همچنین باعث میشود که برای هر ساعت خود یک بازی یا فعالیت داشته باشند.
  3. با خانواده هایی که فرزند هم سن و سال مثل شما دارند و مطمئن هستید که رعایت میکنند، رفت و آمد کنید. این امر میتواند بسیار زیاد کمک کننده باشد زیرا هم بچه ها به تعامل با هم سن و سال های خود نیاز دارند و هم اینکه زمانی را با دوستان خود سرگرم هستند.
  4. گذاشتن بازی های خانوادگی در برنامه روزانه مانند والیبال خانوادگی، فوتبال خانوادگی و … میتواند کمک کننده باشد.
  5. سعی کنید بازی های هیجانی را حتما در برنامه روزانه داشته باشید تا انرژی بچه ها تخلیه شود و سرحال شوند. بازی هایی مثل فوتبال پر هیجان، یا استخر و آب بازی و …
بخوانید  چالش های خواهر و برادری