جیغ زدن کودک

مشاور: خانم صفایی

پرسش:

سلام. دخترم سه ساله‌ست و خیلی جییییغ می‌کشه و عصبیه. از اول که دنیا اومد خیلی عصبی بود. چکار باید بکنم؟

توصیف:

چه کنیم تا کودک ۳ ساله کمتر جیغ بکشد و پرخاش کند؟

ریشه:

۱. کودک ۳ ساله هنوز به طور کامل نحوه ی صحیح بروز احساس و خشم خود را یاد نگرفته و تنها راه اعتراض، ابراز احساس و جلب توجه را گریه کردن و جیغ زدن یا عصبانیت را می داند.
۲. گاهی والدین فقط درصورتی که کودک جیغ بزند به او توجه می کنند؛ دیر پاسخ دادن والدین به نیاز های کودک میتواند یکی از علت های عصبانیت و جیغ زدن کودک باشد.
۳. واکنش نشان دادن به بعضی رفتار های کودک موجب حساس و خودآگاه شدن کودک به رفتار خود و درنتیجه ماندگار شدن این رفتار در او می شود.

راهکارها:

1.پشت هرکدام از رفتارهای کودک شما نیازی پنهان است که بهتر است کمی به رفتار کودک خود توجه کنید و ببینید چه زمان هایی خیلی عصبی میشود و جیع میزند تا بتوانید به راه حل درستی برسید. مثلا ممکن است کودک گرسنه باشد.

2.زمانی که کودکتان جیغ میزند آرامش خود را حفظ کنید و واکنش منفی (اخم، عصبانیت، تذکر، سرزنش) نشان ندهید مثلا میتوانید آرام به او بگویید وقتی صدات این شکلیه من متوجه نمیشم که چی احتیاج داری بهم بگو چی میخوای؟

3.سعی کنید در طول روز حداقل یک ساعت با کودکتان بازی های هیجانی و حرکتی انجام دهید بازی هایی مثل دنبال بازی، بپر بپر، جنگ توپی، آب بازی، رنگ بازی این بازی ها میتواند در تخلیه انرژی کودک و آرامش او موثر باشد.

بخوانید  بی انگیزگی برای مدرسه

4.این کارگاه می تواند برای شما مفید باشد:
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-interest/

#کارگاه_مجازی
#شناخت_علایق_و_نیازهای_کودک

5.محبت کردن یک نیاز اساسی برای کودک است کودکتان را زیاد در آغوش بگیرید و نوازش کنید، او را ببوسید و بگویید که دوستش دارید.

6.کودکان در این سن حد خوبی از آزادی را تجربه کنند و والدین لازم است بستر مناسبی را برای کودک فراهم کنند.
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-azadi/

#حد_و_مرز_آزادی

7.تذکر و امرونهی زا تاجایی که میتوانید کم کنید. اگر خودتان را جای کودکی بگذارید که برای انجام هرکاری به او امرونهی میشود و درست و غلط گفته می شود متوجه احساس بد کودک از این رفتار خواهید شد و او را بهتر درک خواهید کرد.