علاقه به فوتبال

مشاور: مهدیه جعفریان

پرسش:

با علاقه افراطی پسر ۷ ساله ام به تیم‌های فوتبالی باید چه کنم؟

توصیف:

چطور میتوان علاقه افراطی پسر ۷ ساله به تیم فوتبال را مدیریت کرد؟!

ریشه:

۱_ برای بچه‌ها در این سن علاقمندی به یک موضوع خاص مثلاً ورزش بسیار طبیعی و اصلا اشکالی ندارد.
۲_ گاهی وقت ها کودک علاقمندی یکی از والدینش را به خصوص پدر تقلید می‌کند.
۳_ حساسیت والدین روی مسائلی مثل تلویزیون دیدن یا علاقه شدید کودک به موضوعی مثل تیم ورزشی باعث می شود کودک اصرار بیشتری روی این مسئله داشته باشد.

راهکارها:

1.برای شروع بهتر است هنگامی که کودکتان از علاقه اش به این موضوع صحبت می کند به او توجه کنید و سعی کنید واکنشی نشان ندهید.
وقتی کودک احساس کند که شما روی این موضوع حساس شدید توجه اش بیشتر به این موضوع جلب می‌شود.

2.می توانید کودکتان را مدتی در این کلاس ثبت نام کنید. این کار باعث می شود هم علاقه اش تنظیم شود هم انرژی اش تخلیه شود و از ورزش کردن لذت ببرد. این دوران گذراست و با گذر زمان حل خواهد شد.

3.سعی کنید میزان تذکرات تان را در خانه کم کنید. وقتی شما به فرزندتان تذکر می‌دهید، تاثیر کمی روی فرزندتان دارد. برای تاثیر گذاری بیشتر باید به جای امر و نهی در فضای گفت‌وگو و پیشنهاد باشید، مثلاً به جای اینکه به او بگویید شبها زودتر بخوابد می توانید بگویید: دوست داری امشب یه قصه خیلی خوب بخونیم تا خستگیمون برطرف بشه؟!
مقاله امر و نهی در سایت چمرانیها به شما کمک زیادی در این زمینه کند.
#مقاله #امر_و_نهی

بخوانید  سوال 283

4.می توانید زمان اختصاصی برای این بازی در نظر بگیرید و به صورت خانوادگی این بازی را انجام بدهید. این کار باعث افزایش نشاط و انرژی کودک می شود.

5.زمانی که فرزندتان در رابطه با علایقش با شما صحبت می‌کند یا درباره فوتبال تعریف می‌کند، او را ببینید و با او صحبت کنید. گفتگو با پدر و مادر و شنیده شدن باعث می‌شود که او تخلیه شود و حجم علاقه افراطی‌اش کاهش یابد.

6.برنامه‌ها و فعالیت‌های دیگری که به او علاقه دارد را پررنگ کنید و زمینه انجام دادن آنها را برای او فراهم کنید. فعالیت‌هایی مثل سفالگری، نقاشی، ساخت و ساز، نجاری و…