شناخت ارزش پول

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

شروع شناخت ارزش پول از کجا باید باشه؟

توصیف:

کودک از چه زمانی باید متوجه ارزش پول شود؟

ریشه:

۱_ کودک تا هفت سالگی، همه چیز را وسیله ی بازی می بیند. در واقع نگاه کودک به وسایل با نگاه والدین بسیار متفاوت است. پس تا ۷ سالگی تفاوتی بین پول و یک تکه کاغذ نمی بیند!!
۲_ بعد از هفت سالگی به مرور، کودک در تعاملات اجتماعی، با برخی مفاهیم آشنا میشود. او با مشاهده رفتار والدین و اطرافیان و با الگوگیری از آنها متوجه تفاوت اشیا و ابزار های اطراف خود میشود.
۳_ در زیر ۷ سالگی برخی مفاهیم به صورت طبیعی به بچه ها منتقل می شود. مثلاً. وقتی با کودک خرید می روید، می‌بیند که شما برای خرید چیزی را تحت عنوان پول به مغازه دار پرداخت می کنید.

راهکارها:

1.در زیر ۷ سال برای روند اجتماعی شدن بچه ها خوب است که پول یا کارت را بچه ها به فروشنده بدهند. این کار برایشان خیلی جذاب است.

2.در زیر ۷ سال یکی از بازی های جذاب، مغازه بازی است. پس بازی های خیالی مثل: کتاب فروشی، معلم بازی، رستوران بازی با هم انجام دهید.
البته مهم است که این بازی ها کاملاً خیالی و کودکانه انجام شود و در این صورت شروعی است برای درک مفاهیم حساب و کتاب و پول.

3.از زمانی که بچه ها مفهوم شمردن و اعداد را یاد می گیرند، یعنی از همان ۷ سالگی، می‌توانیم با بازی هایی کمک کنیم که ارزش پول را بهتر درک کنند.
برای شروع با مقوا یک واحد پول اختصاصی برای بازی های خرید و فروش تان درست کنید.

بخوانید  پسرم دوست دارم تو بازی ها مامان یا عمه بشه

4.از ۷ سال دوم مسئولیت برخی خرید های ساده و نزدیک منزل را به کودک بسپارید. این کار هم مسئولیت پذیری او را تقویت می کند و به او اعتماد به نفس می دهد و هم باعث شناخت بیشتر بهاء پول می شود.

5.زمان هایی که کودک علاقه به خرید چیزی دارد می توان خرید آن را منوط به جمع آوری پول تو جیبی هایش کرد. اینطور متوجه می شود که مثلاً بعد از ده روز جمع کردن پول تو جیبی اش می تواند یک توپ بخرد و…