کشیدن موی سر

مشاور: خانم حبیب پور

پرسش:

سلام شبتون بخیر دخترم ۸ سالشه چند روزه موهای سرش میکشه .ممنون میشم من راهنمایی کنید که چیکار کنم.

توصیف:

شما می خواهید بدانید با دختر ۸ ساله ای که چند روز است مو های خود را می‌کشد، چگونه رفتار کنید؟

ریشه:

۱- کم توجهی مادر و پدر به فرزندشان ، به دنیا آمدن بچه ی جدید، تنش بین پدر و مادر و… ممکن است موجب اضطراب کودک و بروز چنین رفتاری شود.
۲- موبایل، تلویزیون و … این روزها تمرکز زیادی را از بچه ها گرفته و باعث شده ما نتوانیم با توجه با بچه ها صحبت کرده یا نیازهای آنهارا برآورده کنیم.
۳- گاهی اوقات امر و نهی والدین و سخت گیری های آنان میتواند موجب بروز چنین رفتارهایی در کودک شود.
۴- معمولا کودکان چنین رفتارهایی را برای رهایی از اضطراب و فشار انجام میدهند ریشه ی این اضطراب میتواند خانه یا مدرسه باشد. مثلا شرایط کرونا یک شرایط اضطراب زاست.
۵. ممکن است کودک زمان انجام این کار از شما تذکر دریافت کرده باشد و این کار را برای جلب توجه شما (حتی به شکل منفی) انجام دهد.

راهکارها:

1.اولین قدم برای حل این مسئله پیدا کردن ریشه ی این رفتار است تا چند هفته به رفتار کودکتان دقت کنید ببینید چه زمان هایی و در چه موقعیتی این کار را انجام میدهد تا بتوانید علت این رفتار را پیدا کنید.

2.عوامل ایجاد کننده ی این رفتار مانند امرو نهی، تذکر و سرزنش کردن، ایراد گرفتن را در مقابل کودکتان حذف کنید.

بخوانید  سوال 435

3.کودکان به توجه زیادی احتیاج دارند و این نیاز به توجه و محبت باید از سوی پدر و مادر برطرف شود، محبت اعم از کلامی و غیر کلامی مثل نوازش و در آغوش گرفتن، هم بازی شدن و…

4.به هیچ عنوان درباره مو کشیدن دخترتان حساسیت و واکنش منفی نشان ندهید. و در این موقعیت سعی کنید حواسش را به انجام فعالیتی دیگر جلب کنید.

5.کاری کنید که دستان دخترانتان مشغول شود. خمیر بازی، گل بازی، کاردستی، خیاطی، آشپزی و … جزء فعالیتهایی است که دست و ذهن بچه ها را مشغول می کند و موجب آرامششان میشود.

6.با کودکتان وقت بگذرانید، باهم به خرید و گردش بروید و باهم در مورد چیزهای مختلف گفتگو کنید در مورد علاقه مندی ها و ترس ها و مسائلی که ذهنش را مشغول کرده حرف بزنید.

7.بازی هایی انرژی بچه ها را تخلیه میکنند مثل بازی با آب را در هفته در برنامه تان بگذارید و هردفعه به شیوه های مختلف انجام دهید به طور مثال آب بازی با آبپاش، با سطل، استخر یا حمامی که حسابی آب بازی کند و تخلیه شود.