شیر خوردن هنگام خواب

مشاور: مهدیه جعفریان

پرسش:

من پسرم یکسال و دو ماهشه. متاسفانه از اول عادت داشته و داره که موقع شیر خوردن بخوابه. حتی نصف شب هام که از خواب میپره تا شیر نخوره نمیخوابه واقعا موندم چیکار کنم؟!

توصیف:

برای کودک ۱ سال و ۲ ماه ای که فقط با شیر خوردن میخوابد چه راهکاری دارید؟!

ریشه:

۱_ یکی از مشکلاتی که مادرها در مورد کودک زیر دوسال درگیر آن هستند، زمان درست از شیر گرفتن است.
۲_ کودک از زمان تولد به روند شیر خوردن و بعد از آن خوابیدن عادت دارد و تغییر عادت برای کودک یک تجربه جدید است و این پروسه زمان بر است.
۳_گاهی وقت ها مادر نگران وابستگی کودکش به شیر هنگام خواب است و این نگرانی باعث می شود تا بدون توجه به زمان صحیح از شیر گرفتن، اقدام به قطع شیر کند.

راهکارها:

1.بهتر است عجله نکنید. کودک شما چند ماهی فرصت برای شیر خوردن دارد. اجازه بدهید روند طبیعی رشد کودک به درستی طی شود. بعد از چند ماه شما می توانید طی یک ماه و نیم کودک خودتان را از شیر بگیرید.

2.اگر فقط با شیر میخوابد سعی کنید آرام آرام این روند را تغییر دهید. تغییر این روند برای شما و کودک سخت است اما با صبر شما شرایط بهتر می‌شود. سعی کنید یک روز در میان کودک را شب ها یا روزها با شیر نخوابانید. می توانید کودک را با کالسکه بیرون ببرید تا بخوابد یا در ننو بخوابانید.

3.اگر شرایطش را دارید از پدر کودک درخواست کنید تا زمان هایی او فرزندتان را بخواباند. این کار باعث می شود تا کودک آرام آرام به پذیرش خوابیدن بدون شیر برسد.

بخوانید  جیغ زدن کودک

4.بهتر است اجازه بدهید کودک گاهی وقت ها با دیگران روند خواب را طی کند، مثلاً از مادربزرگش بخواهید بعضی از روزها فرزند شما را بخواباند. بهتر است زمان هایی که قرار است با کسی به غیر از شما بخوابد در روز باشد و شب ها پیش شما یا پدرش بخوابد.

5.می توانید قبل از پروسه خواب او را خسته کنید تا راحت تر بخوابد. حمام کردن کودک، آب بازی با او یا بازی کردن زیاد مثل توپ بازی با او باعث می شود کودک شما خسته شود و احساس نیاز به خواب کند.

6.بهتر است در برنامه خوابتان قصه یا لالایی اضافه کنید. این کار به روند خواب کودک کمک می کند.