ترس هنگام خواب

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

دختر ۸ ساله ای که شبها همیشه پیش مادرش می‌خوابه، هرشب هم میگه فقط امشب ولی باز شب دیگه بهانه میگیره و بدون توجه میاد می‌خوابه. البته از تاریکی و داعش ترس داره.

توصیف:

دختر خانم هشت ساله که از تاریکی و داعش میترسد و دوست دارد کنار مادرش بخوابد، چگونه باید رفتار کرد؟

ریشه:

۱_ گاهی اوقات جدا کردن زود هنگام مکان خواب کودک باعث وابستگی بیشتر او به والدین میشود.
۲_ کودک بخاطر ترس های مختلف و استرس، از والدین خود جدا نمی شود. در این مواقع با حفظ آرامش باید علت ترس را حل کرد و بعد او را جدا کرد.
۳_ کودک در سن بالای هفت سال همچنان به محبت و حمایت عاطفی نیاز دارد.
۴_ گاهی اوقات شرایط ناراحت کننده یا نگران کننده ای برای کودک پیش می آید که برای آرامش گرفتن به مادر و پدر وابسته می شود.

راهکارها:

1.اتاقش را با سلیقه خودش تزیین کنید. تخت خواب به سمت در اتاق باشد. می توانید با کاغذ دیواری و استیکر های قشنگ، اتاق را تزیین کنید.
عروسک های بزرگ و ترسناک، هنگام خواب نباشد.

2.قبل از خواب یک فعالیت جذاب با هم انجام دهید که دخترتان واقعا از آن لذت ببرد. مثلاً در اتاقش با هم کتاب بخوانید، کاردستی درست کنید، برای فردا برنامه بریزید و…و به او این اطمینان را بدهید تا بخوابد در کنارش هستید.

3.دختر شما در این سن نباید فیلم های بزرگسال و اخبار را مشاهده کند. رسانه برای کودکان بشدت استرس زا است و بچه ها واقعا تحمل این اخبار را ندارند.

بخوانید  خود محوری در بازی

4.با فرزندتان بازی های هیجانی کنید. با هم پارک و کوه و دشت بروید.
https://kachi.chamraniha.com/product/ebook-haiajan-bdardsar/

5.به فرزندتان محبت فراوان کنید. او را زیاد ببوسید و در آغوش بگیرید، نوازش کنید، محبت کلامی کنید. عمق این رابطه ی عاطفی به آرامش و اطمینان دخترتان کمک اساسی می کند.

6.آرامش شما و فضای خانه خیلی مهم است. اگر مسئله ای وجود دارد که فضای خانه را ملتهب کرده آن مسئله را برطرف کنید و مهم تر از آن اینست که کودکان را وارد مشکلات خانواده نکنید و آن ها را در جریان نگذارید.