بی انگیزه شدن نسبت به درس

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

دختر ۸ ساله دارم، که کلاس حفظ قرآن میرفت، تو کلاس خوب حفظ میکرد ولی از وقتی کلاس ها آنلاین شد، کم کم انگیزه اش کم شد و الان نمیشینه پای حفظ، و همکاری نمیکنه و بی علاقه شده!

توصیف:

دختر هشت ساله که در شرایط کرونا و کلاس های مجازی، انگیزه حفظ قرآنش کم شده است. علت چه می باشد؟

ریشه:

۱_ آموزش مجازی برای کودکان بسیار سخت است. چون کودکان نیازمند تعامل با مربی خود هستند به همین جهت ارتباط برقرار کردن بصورت مجازی برای آنان سخت است.
۲_ در شرایط کرونا، خانواده ها میزان تفریح و مهمانی های خود را بسیار کم کرده اند و کودکان بیشتر زمان خود را در خانه حضور دارند. در نتیجه در روابط اجتماعی ضعیف عمل میکنند و چون نیاز به بازی آنها تامین نشده است در مورد سایر فعالیت ها انگیزه کافی ندارند.
۳_ برخی از والدین بر اساس ارزش ها و علائقشان کودک را در مسیری قرار می دهند و به این که آن مسیر چه فواید و چه معایبی می تواند داشته باشد، توجه کمتری دارند.

راهکارها:

1.یکی از نیازهای کودکان که به بازیابی انگیزه شان کمک می کند، بازی و فعالیت های حرکتی و هیجانی است. حداقل هفته ای یکبار همراه فرزندتان به پارک و کوه، دشت بروید و با هم بدوید و بازی کنید.
در خانه هم بازی های هیجانی انجام دهید. مثلاً: بالشت بازی، زو، پرتاب توپ، سنگر بازی کنید.
میتوانید برای آشنایی بیشتر با بازی های هیجانی در خانه، از این کتاب الکترونیکی استفاده کنید.

بخوانید  سوال 304

2.در صورت امکان با همکلاسی های خود در پارک یا محیط بیرون از خانه قرار بگذارند و
همدیگر را ببینند. اگر این امر برای معلم شان هم میسر است، بسیار مفید و خوب می باشد.

3.می توانید جای حفظ را به خواندن قصص قرآنی بدهید و بعد از آن فعالیت های مرتبط با آن را انجام دهید. مثلاً دخترتان برای آن داستان ها نقاشی بکشد و تصویرگری کند یا کاردستی های مرتبط با آن داستان ها را با گل، پارچه یا کاغذ و مقوا درست کند.

4.خوب است که تماس تلفنی با معلم خود داشته باشد و با او صحبت کند.

5.در پایان لازم است شرایط موجود را لحاظ کنید. در شرایط فعلی کودکان محدودیت های بسیاری را متحمل شده اند و حتی برای درس های مدرسه هم دچار بی انگیزگی هستند.
حفظ قرآن در این شرایط اولویت اصلی نیست و اگر کودک از انجام آن تحت فشار قرار می گیرد، بهتر است به آینده موکول شود.

6.مطالعه مقاله ی زیر راکه درباره ی انس با قرآن است به شما توصیه می کنم: