وابستگی در خواب

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

با سلام… پسر ۷ ساله دارم همیشه کنار من وباباش خوابیده… کلا وسط ما می‌خوابه…. برا نزدیکی هم باباش میگه اشکال نداره خوابه… ولی من میدونم بیداره…. حتی ما میریم تو اتاقم هم اون بیداره…. چکار کنم…. خودم بچگیم همینجور بودن والدینم وخیلی مضطرب میشدم.. وهنوز بدم میاد از اون وقتا… پسرم ازمون جدا نمی‌خوابه. وباباش هم برا جدا خوابیدن واتاق مجزا والدین داشته باشیم قبول نمیکنه…. لطفا راهنمایی کنید.

توصیف:

برای پسر ۷ ساله ای که در خوابیدن وابسته به پدر و مادر است و در عین حال پدرش هم راضی به جدا خوابیدن او و داشتن یک حریم خصوصی برای روابط زناشویی نیست، چه کار باید کرد؟

ریشه:

۱_ یکی از دستورات دین پیرامون مکان همبستری زن و شوهر است. زوجین باید مراقب باشند که اگر طفلی در خانه دارند، حتی نفس های آنان به گوش کودک نرسد.
۲_ روانشناسان بیان کرده اند که کودکانی که شاهد رابطه والدین بوده اند و یا صدای آن را شنیده اند در نوجوانی دچار خودارضایی می شوند و یا اینکه کلاً از رابطه ی جنسی متنفر می شوند.
۳_ والدین وابسته، کودکانی وابسته دارند و این وابستگی باعث ضعف و کاهش اعتماد بنفس آنان می‌شود.
۴_ بچه ها، در ۷ سال دوم متوجه خیلی از مسائل می شوند بنابراین والدین باید رفتارهای جنسی خود را مدیریت کنند.

راهکارها:

1.لازم است که حتماً جای خواب کودک از شما جدا شود. اما این امر باید به مرور صورت گیرد:
اولین مرحله اینست که بین والدین نخوابد ، بلکه در کنار والد همجنس بخوابد.
در دومین مرحله بعد از چندروز، جای خواب او کمی با فاصله از خودتان بیاندازید.
و نهایتاً مکان خواب او را کاملاًجدا کنید. تمهیداتی هم لازم است مثلاً چراغ روشن باشد و یکی از والدین تا هنگام خوابیدن کامل در کنار او باشد تا کودک با پذیرش و آرامش کامل بخوابد.

بخوانید  یهو حرف زدنش متوقف شد!

2.با توجه به تبعات جبران ناپذیری که می تواند متوجه کودک باشد، لازم است حتما همسرتان را درباره ی جدا کردن جای خواب کودک قانع کنید.
اگر کلام خودتان تاثیر ندارد از فرد دیگری که همسر شما پذیرای حرف اوست کمک بگیرید تا به نحوی این نکات را گوشزد و ایشان را قانع کند.
پیشنهاد می‌کنم حتما کارگاه تربیت جنسی یک و دو را مشاهده کنید.
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-jensi2/

3.در آماده سازی اتاق خواب کودک می توانید خلاقیت هایی را به خرج دهید که برای کودک دلپذیر تر باشد ؛ مثلاً : تخت خواب را به انتخاب خودش بخرید و آن را رو به روی در قراردهید، چراغ خواب تهیه کنید تا در طول شب روشن باشد، می‌توانید از کاغذ دیواری ها و پوستر های مطابق سلیقه کودک هم استفاده کنید.

4.قبل از خواب یک فعالیت جذاب و خوبی داشته باشید. مثلاً: یک بازی هیجانی حسابی، بعد برایش کتاب بخوانید و این اطمینان را به او بدهید که تا هنگام خواب در کنار او هستید.

5.به فرزند خود بسیار محبت کنید. حتماً روزانه او را در آغوش بگیرید، ببوسید و با جملات محبت آمیز محبت خود را به او منتقل کنید.

6.پدر و پسر با هم پارک، باشگاه، زمین فوتبال، کوه، بروند. با هم کشتی بگیرند.

7.یک اقدام مهم برای استقلال کودک این است که کارها و مسئولیت هایی را به او بسپارید. کارها باید در حد توان کودک و کمی بیشتر از توان او باشد.
کارهای شخصی اش هم که کاملا به عهده ی خودش است و شما نباید آن ها انجام دهید.

بخوانید  ناسزا گویی