رفتارهای خاص نوزاد

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

دخترم ۱۴ ماهشه از ۸ ماهگی رفتار جنسی از خودش نشون میده. پاهاشو سفت میکنه و دستهاشو رو سینه اش محکم نگه میداره. حواسشو پرت میکنم، پاهاشو می‌مالم. آروم با قلقلک از این وضع در می آورم. فکر کردم از نوع پوشاکشه. ی مدت پوشاک پارچه ای گرفتم. اتاقش جداست و من کنارش هستم تا بخوابد. لباس من و پدرش کاملا مناسبه. خیلی نگران آینده اش هستم لطفا راهکار می‌فرمایید؟

توصیف:

آیا کارهایی مثل سفت کردن پا در خردسال ۱۴ ماهه، یک رفتار جنسی است؟ در مواجه با این رفتار چه باید کرد؟

ریشه:

۱_ کودکان تا ۷ سالگی رفتار جنسی و لذت جنسی را تجربه نمی کنند.
۲_ یک امر شایع در میان دختربچه های خردسال، عفونت ناحیه تناسلی است. چون خارش شدید و حالت اگزما ایجاد میشود، با مالش پا، این خارش کمتر میشود.
۳_ گاهی اوقات پوشک تنگ و یا حساسیت زا و لباس زیر حساسیت زا، منجر به اذیت کودک و بروز رفتارهای شبه جنسی میشود.
۴_ کودکان تا دو سالگی به دلیل آنکه نمیتوانند، خوب صحبت کنند و دایره لغات کمی دارند، خواسته ها و احساسات خود را به شکل رفتارهای مختلفی مثل جیغ زدن، پرتاب کردن، مشت کردن و لرزش بدن بروز می‌دهند.
۵_گاهی اوقات این مدل رفتارها در اثر استرس و اضطراب در کودک پدید می آید. این استرس ممکن است در اثر؛ جدایی از والدین، جداکردن پیش از موعد جای خواب کودک، زودتر از پوشک گرفتن، اضطراب مادر و… صورت بگیرد.

راهکارها:

1.نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. این رفتار اصلا جنسی نیست بلکه یک واکنش رفتاری می باشد.

بخوانید  سوال 785

2.به فرزند خود محبت فراوان بکنید، او را زیاد در آغوش بگیرید، زیاد ببوسید، نوازش کنید. در زمان شیر خوردن، او را نوازش کنید و در چشم هایش نگاه کنید.

3.چنانچه مسئله ای وجود دارد که شما را ناراحت یا آرامش شخصی تان را برهم زده، آن موضوع را پیگیری و حل و فصل نمایید. آرامش درونی مادر تاثیر مستقیمی روی کودک دارد

4.با مراجعه به پزشک، آزمایش عفونت ادراری دهید و همین طور پوشک سایز مناسب تهیه کنید و اگر احساس میکنید به پوشک حساسیت دارد، آن را تغییر دهید. حتی در صورت وجود عفونت با مشورت یک دکتر طب سنتی هم‌ خیلی راحت می‌توانید عفونت ناحیه تناسلی فرزندتان را حل کنید.

5.دوباره محل خواب کودک را پیش خودتان برگردانید و محل خواب فرزندتان را جدا نکنید.بچه ها حدودا تا دو الی سالگی خواب بلندمدت ندارند. یعنی خواب مقطعی دارند و مدام از خواب بلند می‌شوند و در آن لحظات به حضور گرم شما نیاز دارد و اگر شما نباشید اضطراب می گیرند.

6.با فرزند خود بازی های ساده انجام دهید. آب بازی، رنگ بازی(رنگ خوراکی) و از این قبیل بازی های بدون قانون خیلی برای خردسالتان لازم و مفید است.

7.کارگاه تربیت جنسی۱ نگاه درست و خوبی در این زمینه به شما می دهد و بسیاری از نگرانی های تان را ازبین خواهد برد.

8.نحوه ی برخورد و تعامل شما و اطرافیان با خردسال خیلی مهم است. تذکر، تنبیه و دعوا کردن از جمله ی کارهایی است که برخی از والدین حتی برای کودکان کم سال هم انجام می دهند و این برخوردها برای کودک قابل درک نیست و در عین حال اذیت کننده و اضطراب را است.
کودک در این سن هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد مگر اینکه آسیبی متوجه او یا دیگران باشد.

بخوانید  وابستگی به مادربزرگ