خواهر و برادر

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

بچه ام هفت ساله شده و ۲ ساله بچه میخوام، نمی شه. خیلی استرس دارم به خاطر اختلاف سنی که نمی‌دونم چقدر می شه.

توصیف مسئله

فاصله سنی زیاد بین دو کودک تا چه اندازه نگران کننده است؟

ریشه

 1. گاهی اوقات پیش فرض های ما نسبت به یک مسئله مثل فاصله ی سنی زیاد باعث می شود که نگرانی های ما نسبت به آن مسئله افزایش پیدا کند و استرس بیشتری داشته باشیم.
 2.  ممکن است والدین فکر کنند برای فاصله ی سنی مناسب بین دو فرزند یک فرمول ثابت وجود دارد اما نظریات مختلفی در این زمینه وجود دارد.
 3. گاهی والدین فکر می کنند اگر بین دو کودک فاصله ی سنی مناسب وجود نداشته باشد، روند رشد و تربیت شان آسیب می بیند.
 4.  ممکن است نظرات و پیشنهادات اطرافیان در مورد زمان بچه دار شدن والدین باعث نگرانی آن ها شود.
 5.  گاهی اوقات ممکن است استرس و نگرانی باعث تاخیر در بارداری مادر شود‌.

راهکارها

 1. بهتر است آرامشتان را حفظ کنید. دغدغه مندی شما در این زمینه درست است اما نگرانی و استرس راه حل خوبی برای این مسئله نیست.
 2. بهتر است از زمانی که در کنار فرزندتان هستید نهایت استفاده را ببرید. استرس باعث می شود شما بی حوصله شوید و از وقت گذراندن با کودکتان لذت نبرید.
 3. به خودتان بگویید که همه چیز در زمان درستش اتفاق می افتد و خدا همیشه بهترین برنامه را برای ما دارد.گ
 4. در طول روز برای خودتان یک زمان خصوصی در نظر بگیرید‌ و در آن زمان کارهایی را انجام دهید که دوست دارید مثل: کتاب خواندن، پوشیدن لباس های مورد علاقه تان یا وقت گذراندن با یک دوست. این کار حس بهتری به شما می دهد و استرس شما را کم می کند.
 5. با یک نفر که به او اطمینان دارید راجع به دغدغه تان صحبت کنید. صحبت کردن باعث می شود شما از لحاظ روانی تخلیه شوید و احساس بهتری داشته باشید.
 6. با کودکتان بازی کنید. بازی کردن علاوه بر تاثیر مثبتی که روی کودک شما دارد باعث می شود شما هم چند ساعت بدون فکر مشغول لذت بردن از بازی با کودکتان باشید.
 7. نظریات زیادی در مورد اختلاف سنی مناسب بین دو فرزند وجود دارد، بعضی از افراد معتقدند فاصله سنی باید ۳ سال باشد یا بعضی معتقدند فاصله سنی بین دو کودک می تواند زیاد باشد اما لزوما همه ی آن ها درست نیستند و بنا به شرایط خانواده ممکن است این نظریات تغییر کند.
 8. می توانید با کسانی که فاصله بین کودکانشان زیاد است گفتگو کنید و از محاسن فاصله سنی زیاد از آن ها بپرسید. این کار کمک میکند که شما حس بهتر و آرامش بیشتری داشته باشید.
بخوانید  وسواس نوجوان